Nowy iPad 7 generacji - 8 ciekawych funkcji

Najbardziej przystępny cenowo iPad od Apple stał się właśnie jeszcze ciekawszy.


Zwykle oczekujemy, że Apple koncentruje się na telefonach iPhone oraz zegarkach Apple Watch na wrześniowych wydarzeniach Special Events.W tym roku niespodziewanie zaprezentowano nowego iPad’a 7 generacji. Niestety Apple nie zdecydowało się na aktualizację podzespołów wewnętrznych, ale nowy model posiada wiele innych interesujących funkcji, które kuszą nabywców. Oto najciekawsze z nich.

Nowy iPad 7 generacji - 8 ciekawych funkcji

Większy ekran Retina

Apple od wielu lat stosuje niestandardowy rozmiar ekranu o przekątnej 9,7 cala. Taki panel stosowany był od 2010 roku, kiedy to wprowadzono pierwszą generację tabletu z Cupertino. Od tego czasu ekran udoskonalano, aż w pewnym momencie w panel o przekątnej 9,7 cala wyposażony był jedynie podstawowy model iPad’a. Wszystkie inne modele mają większe ekrany oraz mniejsze ramki. iPad Pro od roku nie posiada również Touch ID, które zostało zastąpione przez nowsze Face ID znane z iPhone’a X.

Od teraz podstawowy model iPad’a wyposażony jest w większy ekran Retina o przekątnej 10,2 cala. Może się wydawać, że 0,5 cala to mała różnica, ale w rzeczywistości komfort użytkowania znacznie wzrośnie. Niestety nadal wyświetlacz okalają duże ramki.

Obsługa pełnowymiarowej klawiatury Smart Keyboard

Po raz pierwszy w historii podstawowy model iPad’a posiada złącze Smart Connector i może współpracować z Apple Smart Keyboard. To wielka zmiana. Wraz z iOS 13 i klawiaturą iPad jest dużo lepszym zamiennikiem komputera PC, niż dotychczas. iPad 7 generacji kompatybilny jest z pełnowymiarową klawiaturą Smart Keyboard od iPad’a Air.

Stary procesor, wysoka wydajność

Apple nie zdecydowało się na odświeżenie układu, który napędza podstawowego iPad’a. W środku nadal znajduje się chip A10 Fusion, który zadebiutował w 2016 roku razem z iPhone’m 7. Nie oznacza to jednak, że to słaby procesor. Wydajność A10 Fusion jest wystarczająca, aby podołać wszystkim zadaniom stawianym przed iPad’em. Nawet granie w gry nie powinno być dla niego zbytnim wyzwaniem. A10 Fusion wspiera również aplikacje oparte na sztucznej inteligencji.

Nowy iPad 7 generacji - 8 ciekawych funkcji

Ta sama przystępna cena

Nowy iPad 7 generacji kosztuje tyle samo, co model z 2018 roku. Dostępne są także takie same konfiguracje. Oznacza to, że za najtańszego iPad’a z Wi-Fi i 32 GB wbudowanej pamięci masowej zapłacimy 1699 zł. Topowa wersja z LTE i 128 GB pamięci została wyceniona na 2799 zł

Pełna obsługa iPadOS 13

iPadOS 13 zostanie udostępniony dla wielu modeli iPad’a. Na aktualizację mogą liczyć posiadacze modeli z 2014 roku oraz nowszych. Nie zmienia to jednak faktu, że Apple projektując nowego iPad’a dostosowało go do nowego systemu. Właśnie z tego powodu nowy model posiada większy ekran, który znacząco zwiększa komfort użytkowania podczas korzystania z nowych funkcji. Na ekranie głównym mieści się więcej ikon, usprawniono wielozadaniowość, a użytkownicy mają dużo większą kontrolę nad swoimi plikami.

Obsługa Apple Pencil (pierwszej generacji)

Podobnie, jak poprzednik również najnowszy iPad 7 generacji posiada obsługę Apple Pencil pierwszej generacji. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ jeszcze przed premierą każdy sprzedawany przez Apple iPad jest kompatybilny z Apple Pencil. Niestety obsługa rysika drugiej generacji nadal zarezerwowana jest dla najdroższego iPad’a Pro z 2018 roku.

Nowy iPad 7 generacji - 8 ciekawych funkcji

Rok Apple TV+ w zestawie

Apple na wrześniowej konferencji zapowiedziało, że będzie oferować roczną subskrypcję usługi Apple TV+ do każdego nowo zakupionego iPhone’a iPad’a, komputera Mac lub Apple TV. Dzięki temu użytkownicy mogą zaoszczędzić 60 dolarów (około 250 zł).

Obudowa w 100 procentach z recyklingu

Firma Apple i jej przedstawiciele od dawna wykazują proaktywne podejście do ekologii. Podczas prezentacji nowych modeli iPhone’a i iPad’a gigant z Cupertino poszedł o krok naprzód. Każdy iPad 7 generacji oraz iPhone 11 wykonany jest z 100 procentach przetworzonego aluminium. Cały materiał wykorzystany do produkcji nowych modeli pochodzi z recyklingu.