Nowy iPod shuffle - odtwarzacz, który "mówi"

Koncern z Cupertino wprowadza do sprzedaży nową generację przenośnego odtwarzacza muzycznego iPod shuffle. Odtwarzacz, który zawsze był najmniejszym reprezentantem rodziny przenośnych urządzeń grających Apple, stał się jeszcze bardziej filigranowy - producent zmniejszył jego gabaryty prawie o połowę. Najważniejszą innowacją, jaką wnosi nowy shuffle jest funkcja VoiceOver, dzięki której może on głosowo informować o aktualnie odtwarzanym utworze lub playliście.

Sterowanie odtwarzaniem odbywa się za pośrednictwem umieszczonego na kablu słuchawkowym pilota - można w ten sposób zmieniać głośność, wstrzymywać lub rozpoczynać odtwarzanie, przełączać listy odtwarzania oraz uzyskiwać informacje o aktualnie odgrywanym utworze i stanie akumulatora. Właśnie za to odpowiada funkcja VoiceOver; obsługuje ona kilkanaście języków, w tym również język polski.

Posłuchaj, jak brzmi VoiceOver w nowym iPodzie, a zauważysz, że polska wersja lektora jest nieco niedopracowana. Kobiecy, aczkolwiek wygenerowany komputerowo głos wymawia pozycję "miks chilloutowy" zgodnie z pisownią, a nie - wymową ("czilałtowy"). Ciekawe, jak poradzi sobie z innymi pułapkami, zastawianymi przez nasz ojczysty język.

Nowy iPod shuffle - odtwarzacz, który "mówi"

Nowy iPod shuffle firmy Apple

iPod wyposażony jest w 4 GB pamięci flash oraz akumulator pozwalający na 9-godzinne odtwarzanie muzyki. Obsługiwane przezeń formaty audio to AAC (16 - 320 kb/s), Protected AAC (z iTunes Store), MP3 (16 - 320 kb/s), MP3 VBR, Audible (2, 3 i 4), Apple Lossless, WAV oraz AIFF.

Wymiary urządzenia wynoszą 45,2 x 17,5 x 7.8 mm, a waga - 10.7 g. Cenę ustalono na 79 dolarów. Shuffle dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych obudowy, srebrnej i czarnej.

Więcej informacji: Apple