Nowy interfejs Mac OS-a X

Od półtora roku Apple pracuje nad nowym systemem operacyjnym - Mac OS-em X. Jednak dopiero teraz firma zdecydowała się ujawnić, jak będzie wyglądał nowy interfejs użytkownika.

<center>

<img src="http://www.publish.com.pl/gfx/news/os10.jpg">

</center>

1. „Go” w menu głównym to nowość Mac OS-a X. Jestem efektem coraz mocniejszej integracji systemu z Internetem, a zarazem przypomina o rodowodzie Mac OS-a X, który czerpie wiele z systemu NeXTstep.

2. W rozwijalnych paletach menu widać prezroczystości oraz wycieniowanie elementów, które nie są wykorzystywane.

3. Menu „Jabłko” zostało umieszczone centralnie, a nie jak obecnie z lewej strony. Przeniesiono też „źródło światła”, które daje złudzenie, że obraz na ekranie jest oświetlany z jednego punktu. Teraz obserwując desktop, można odnieść wrażenie, że światło umieszczono pośrodku u góry, ale okna są oświetlone tak jak dotąd z lewego górnego rogu.

4. Nowy Finder ma wiele z wyglądu File Browsera w NeXTstepie, ale może też pokazywać pliki i foldery w taki sposób, jak obecne wersje Mac OS-a.

5. Okna dialogowe takie jak „Save as...” nie występują już samodzielnie, ale są związane z tymi oknami, do których się odnoszą. Są jakby animowaną częścią górnego paska w oknie zasadniczym, a nie pojawiają się i znikają na żądanie. Także tu widać efekt przejrzystości: spod okna diologowego prześwituje zdjęcie.

6. Zmienił się wygląd przycisków: zamiast czarnej ramki widzimy łagodną poświatę.

7. Na dole pośrodku ekranu mieczczono Dock, który przechowa dowolne pliki bądź programy do momentu, gdy znów będziemy ich potrzebować. Dock zastępuje zwijanie okna (Windowshade).

8. Gdy Dock się zapełnia, kurczą się ikonki, które reprezentują przechowywane dokumenty i aplikacje. Mogą się one powiększać, gdy najeżdżamy na nie kursorem myszy.

9. Po gromach, które spadły na twórców QuickTime’a 4.0, Apple wycofuje się z regulacji głośności dźwięku pokrętłem. Wraca stary dobry suwak.

<p align="right"><a href="/nws/wiadomosci/51.html">Więcej wiadomości</a></p>


Zobacz również