Nowy konkurent Intela

Tajwański producent chipsetów VIA zamierza produkować klony Celeronów.

Na odbywających się w Las Vegas targach Comdex przedstawiciele Via Technologies poinformowali o zamiarze konkurowania z Intelem także na rynku procesorów. Firma zapowiedziała premierę układu o kodowej nazwie - Joshua, który będzie można instalować na tych samych płytach głównych, co procesory Celeron. Procesor ma się pojawić na rynku już pod koniec stycznia przyszłego roku i będzie dostępny w wersjach: 433, 466 i 500 MHz. Ma on służyć do budowy niedrogich komputerów typu desktop. Via poinformowała, że prowadzi już pracę nad kolejną, bardziej zaawansowaną generacją układów, których premierę przewiduje na III kwartał 1999 r.

"AMD, National Semiconductor i inne firmy wydają się tracić pieniądze, konkurując na rynku procesorów. VIA odniesie sukces, gdyż posiada dobre zaplecze produkcyjne, wytwarza taniej i jest w stanie szybciej dostarczać produkty na rynek" - powiedział Wen Chi Chen, dyrektor generalny firmy.

Via Technologies jest w trakcie procesu z Intelem, który zarzuca tajwańskiemu producentowi bezprawne wykorzystanie niektórych patentów. Firma jednak nie obawia się rezultatów postępowania sądowego. "Intel pozywał Cyrix pięć razy i nie wygrał żadnej sprawy. Oni po prostu lubią się procesować" - dodał Chen.

Więcej informacji: www.news.com