Nowy najszybszy dysk twardy na świecie - kto jest producentem?

Nowy dysk twardy Exos 2X14 firmy Seagate może zapewnić stałą szybkość transferu na poziomie 524 MB/s.

Firma Seagate w końcu ujawniła specyfikacje swojego pierwszego dysku twardego z dwoma siłownikami (HDD) Mach.2 Exos 2X14 i zamieściła je na swojej stronie internetowej.

Chociaż dyski SSD stały się obecnie standardem w laptopach biznesowych i stacjach roboczych, dyski HDD nadal mają swoje miejsce w centrach danych ze względu na to, że mogą stosunkowo tanio przechowywać duże ilości danych. Jednak technologia Mach.2 firmy Seagate ma na celu przyspieszenie szybkości, z jaką dyski twarde mogą przesyłać dane bez utraty pojemności.

Zobacz również:

  • Recenzja: Tenda K4P-4CR: sprawdzam czterokanałowy zestaw monitoringu wizyjnego
  • Najlepsze dyski przenośne 2023 [RANKING]
  • Jak tworzyć i przywracać kopię zapasową w systemie Windows 10/Windows 11?

Podczas gdy tradycyjne dyski twarde posiadają jeden siłownik z głowicami odczytu/zapisu, dyski Exos 2X14 posiadają dwa, aby podwoić zarówno sekwencyjną, jak i losową prędkość odczytu/zapisu. Seagate ściśle współpracuje z firmą Microsoft od końca 2017 r. w celu opracowania technologii wielosiłownikowej i na podstawie specyfikacji dysku Mach.2 Exos 2X14 widać, że wysiłki się opłaciły.

Pierwszy dysk Mach.2 firmy Seagal ma stały transfer 524MB/s (więcej niż Exos 15E900), co czyni go najszybszym dyskiem twardym na świecie w tej chwili.

Seagate Exos 2X14

Dysk twardy Exos 2X14 firmy Seagate ma pojemność 14 TB, ale tak naprawdę są to dwa połączone dyski twarde o pojemności 7 TB. Jego hermetycznie zamknięta 3,5-calowa obudowa jest wypełniona helem. Dysk jest w stanie osiągnąć prędkość ponad 7K (7200 obr./min), posiada 256 MB pamięci podręcznej i jednoportowy interfejs SAS 12 GB/s.

Po podłączeniu do serwera w centrum danych, system hosta będzie postrzegał Exos 2X14 jako dwa dyski, które mogą być wykorzystywane niezależnie.

Wzrost wydajności dysku odbywa się jednak kosztem wyższego zużycia energii - dysk Exos 2X14 zużywa 7,2 W w trybie bezczynności i do 13,5 W przy dużym obciążeniu. Taka ilość energii jest wyższa niż w innych dyskach tego typu (12 W), ale żeby zmniejszyć zużycie energii, centra danych mogą wykorzystać funkcję PowerBalance firmy Seagate.

Chociaż dysk firmy Seagate jest już dostępny na jej stronie internetowej, to kupić go mogą tylko wybrani klienci - urządzenie jeszcze się nie pojawiło na otwartym rynku.

Polecamy: Jak sformatować dysk twardy

Źródło: techradar.com