Nowy napęd Seagate

Na targach CeBit firma Seagate Technology przedstawiła napęd X15 Cheetah przeznaczony głównie do pracy w systemach obsługujących handel elektroniczny.

Nowy dysk twardy firmy Seagate Technology X15 Cheetah pracuje z szybkością 15000 rpm (obrotów na minutę) i zapewnia średni czas dostępu do danych na poziomie 3,9 milisekund, co oznacza poprawę wydajności o 26% w porównaniu z poprzednim modelem Seagate o szybkości 10000 rpm. Przeciętny transfer danych wynosi 42,5 MB/s, co w zupełności wystarczy np. na pobranie wszystkich dzieł Szekspira w ciągu piętnastu setnych sekundy.

X15 Cheetah jest wyposażony w pamięć cache 4 lub 16 MB oraz Fibre Channel Interfaces Ultra 160 lub 2GB. Przedstawiciele Seagate nie podali ceny nowego napędu, oświadczając, że prawdopodobnie będzie ona zależna od szybkości dysku, a nie jego pojemności. X15 Cheetah ma być droższy o ok. 45% od swojego poprzednika X10 Cheetah, który kosztuje 520 USD. Seagate Technology nawiązała współpracę z firmą Compaq Computer w celu znalezienia 8 serwisów prowadzących handel elektroniczny (w tym dwa w Europie), aby przetestować nowy napęd. Rozpoczęcie testów planowane jest na maj tego roku, a masowa produkcja X15 Cheetah ma się rozpocząć w lipcu.