Nowy odtwarzacz Iomega

HipZip to przenośny odtwarzacz nagrań muzycznych firmy Iomega używający dysków PocketZip.

HipZip to przenośny odtwarzacz muzyczny, produkowany przez firmę Iomega. Urządzenie wykorzystuje dyski PocketZip o pojemności 40 MB, które są tańsze od pamięci flash, używanej w produktach konkurencji. Cena dysków HipZip wynosi tylko 10 USD za sztukę. Dzięki takiej cenie większa liczba użytkowników będzie mogła pozwolić sobie na kupno kilku nośników i stworzenie całej "biblioteki" ulubionych utworów. Wystarczy porównać koszt zakupu pamięci, w przeliczeniu na jeden megabajt - dla dysków HipZip wynosi on ok. 25 centów, dla pamięci Compact Flash 3-4 USD, czyli ponad dziesięciokrotnie więcej.

HipZip wyposażony jest w niewielki ekran, na którym mogą być wyświetlane np. informacje o utworze - tytuł, wykonawca, album. Urządzenie potrafi odtwarzać pliki w formacie MP3 i Windows Media. Co ciekawsze, HipZip może służyć po prostu jako przenośne urządzenie do przechowywania danych, np. plików arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji. Produkt może być podłączany do komputera PC lub Macintosha poprzez interfejs USB. Urządzenie jest zasilane za pomocą litowej baterii, wystarczającej na 12 godzin pracy bez ładowania.

W sprzedawanym zestawie oprócz odtwarzacza znajdują się m.in. dwa dyski PocketZip, słuchawki, kabel USB, instrukcja i QuickInstall Guide. Wraz z HipZipem dostarczane jest również firmowe oprogramowanie do zarządzania nagraniami, a także płyta z aplikacją MusicMatch PlusJukebox, dzięki której można łatwo dokonać transferu muzyki z kompaktu do plików MP3.

Iomega współpracuje z przemysłem muzycznym i wspiera różne rozwiązania zarządzania prawami autorskimi, które pozwalają na przeciwdziałanie piractwu. Jedną z takich technik zabezpieczeń jest możliwość wymieniania się dyskami PocketZip między znajomymi, ale bez możliwości kopiowania nagrań muzycznych na cudzy dysk twardy.

HipZip kosztuje 299 USD i może współpracować zarówno z PC, jak i komputerami Macintosh. Wymagania dotyczące komputerów PC, używanych razem z HipZipem, to procesor Pentium 166 MHz, kontroler USB, system operacyjny MS Windows 9x/Me/2000/NT, przeglądarka Internet Explorer 4 lub Netscape Navigator 4.5 i dostęp do Internetu, napęd CD-ROM 4x, 30 MB na dysku twardym.

Warto dodać, że HipZip nie będzie jedynym urządzeniem używającym tanich PocketZipów. Iomega szuka nowych zastosowań dla tych dysków. Firma planuje produkcję kolejnego wyrobu - FotoShow, który umożliwi przechowywanie cyfrowych obrazów i wyświetlanie ich na ekranach telewizorów.

Więcej informacji: www.iomega.com


Zobacz również