Nowy podatek na horyzoncie. Ceny sprzętu RTV w górę

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad projektem ustawy o Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Jeżeli wejdzie ona w życie, producenci elektroniki będą musieli ponieść kolejną opłatę od sprzedaży swoich produktów.

Ustawa dotyczy nie tylko producenci ale również importerów sprzętu elektronicznego, który służy do odbioru lub odtwarzania filmów/muzyki (mówimy tu więc o takich produktach jak np. sprzęt AV, płyty CD/DVD/Blu-ray, karty pamięci, dyski twarde czy odtwarzacze MP3). Jeżeli wejdzie w życie, będą oni musieli odprowadzać na rzecz Narodowego Instytutu Audiowizualnego 1% od ceny za jaką sprzedają swoje produkty.

Instytut ma się zajmować tworzeniem cyfrowej bazy ważnych dla kultury polskiej i dziedzictwa narodowego filmów i muzyki (będzie np. rejestrował audycje radiowe oraz programy telewizyjne). Wszyscy producenci utworów zostaną więc zobowiązani do nieodpłatnego przekazania Instytutowi egzemplarza każdego z nich. Ponadto telewizja publiczna oraz stacje radiowe, archiwa państwowe i Filmoteka Narodowa będą musiały przekazać odpowiednie informacje na temat posiadanych archiwalnych utworów.

Ze zgromadzonych w ten sposób treści będzie mógł korzystać każdy. Przyjemność ta wymagać ma jednak poniesienia pewnej opłaty. Inaczej sprawa wygląda w przypadku naukowych/dydaktycznych filmów i programów telewizyjnych, których autorzy będą mieli możliwość skorzystania z cyfrowej bazy za darmo.

Przedsiębiorcy przeciwni są planom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślając, że dodatkowe koszty poniosą obywatele, którzy kupując sprzęt elektroniczny zostaną jakby podwójnie opodatkowani, ponieważ Instytut i tak utrzymywany będzie w większości z budżetu, czyli z ich pieniędzy.

Zwracają również uwagę na fakt, że to kolejna opłata jaką będą musieli ponosić. Pierwsza, sięgająca 3% i odprowadzana na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania wynika bowiem z ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Co więcej, od niedawna producenci zajmują się też finansowaniem systemu zbiórki i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Projekt ustawy ma zostać skierowany do konsultacji społecznych 21 grudnia.