Nowy pomysł Mozilli to przeglądarka Firefox z reklamami

Firefox jest jedną z najczęściej wybieranych przez użytkowników przeglądarek internetowych. Rozwijająca program fundacja Mozilla biorąc pod uwagę popularność Firefoksa wpadła na nowy pomysł, który ma pomóc w zbieraniu funduszy na dalszy rozwój przeglądarki. Niedługo możemy zobaczyć na karcie początkowej sponsorowane treści.

Mozilla zapowiedziała nowość w postaci sponsorowanych treści na karcie startowej przeglądarki Firefox na firmowym blogu. Do tej pory po otwarciu nowej karty użytkownicy widzą dziewięć kafelków z najczęściej odwiedzanymi stronami. Reklamy mają zaś pojawiać się w tym miejscu głównie nowym użytkownikom, których historia odwiedzanych stron jest jeszcze pusta. Same reklamy nie są też nazywane po imieniu, a twórcy mówią o nich jako o “sponsorowanych treściach”.

Nie wiadomo jednak, jak te “promowane treści” na karcie startowej przyjmą sami użytkownicy Firefoksa. W końcu jednym z najpopularnijeszych rozszerzeń jest usuwający reklamy ze stron internetowych dodatek o nazwie AdBlock. Na szczęście rozwiązanie zaproponowane przez Mozillę wyglądają na mało inwazyjne. Pytanie tylko, czy w przyszłości reklamy nie trafią do innych części interfejsu przeglądarki.

Nowy pomysł Mozilli to przeglądarka Firefox z reklamami

Możliwe, że twórcy Firefoksa szukają nowych źródeł funduszy na rozwój przeglądarki. Obecnie jednym z głównych sponsorów Ognistego Lisa jest Google, które płaci Mozilli za promowanie swojej wyszukiwarki jako domyślnej. Możliwe jednak, że gigant z Mountain View nie przedłuży umowy, co będzie ciosem w finanse fundacji. W końcu od jej ostatniego przedłużenia zarówno przeglądarka Chrome, jak i oparty o nią i Linuksa system operacyjny Chrome OS, zdobyły olbrzymią popularność.

źródło: blog.mozilla.org