Nowy pomysł Sony: kompakt z wymiennym obiektywem

W kalifornijskim Anaheim ruszyły targi fotograficzne PMA 2010. Jednym z ciekawszych wydarzeń pierwszego dnia imprezy była prezentacja nowych cyfrowych aparatów Sony alpha. Wbrew pozorom, nie były to jednak lustrzanki, co mogłoby sugerować to oznaczenie, ale aparaty kompaktowe.

PC World Testy - aparaty cyfrowe

O aparatach wiadomo na razie niewiele. Urządzenia wyposażone są w sensor CMOS Exmor APS HD i będą mogły rejestrować wideo w rozdzielczości 1080p i formacie AVCHD.

Zobacz również:

  • PS5 – gdzie kupić tanio konsolę? Kompletna lista sklepów z PlayStation 5 [04.08.2023]
  • Jaki aparat fotograficzny na wakacje wybrać? Podpowiadam, na co zwrócić uwagę i podrzucam kilka propozycji

Sony pokazało prototypowe urządzenie w trzech wersjach kolorystycznych obudowy, srebrnej, czerwonej i niebieskiej.

Cechy charakterystyczne prototypu to m.in. obsługa trybu "sweep panorama", zgodnie z nazwą umożliwiającego płynne wykonywanie fotografii panoramicznych "z ręki"; tryb Handheld Twilight (fotografowanie po ciemku) i tryb rozpoznawania sceny.

Cena aparatu podobnie jak data premiery rynkowej nie są znane. Sony zapowiada, że kompakt trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Aparat wydaje się być odpowiedzią na urządzenia firm Olympus i Panasonic, wykonane w systemie Mikro Cztery Trzecie. Są to, przypomnijmy, aparaty hybrydowe, w których zastosowano możliwość współpracy z różnymi obiektywami, ale z konstrukcji wyeliminowano właściwe dla modeli DSLR lustro.

Przykładem takich urządzeń są aparaty Panasonic Lumix GF1 i Olympus EP-1.

Do grona fotograficznych hybryd zaliczyć trzeba też Samsunga NX10. Ten ostatni, podobnie jak prototyp Sony, także wyposażony jest w matrycę CMOS APS-C.

Więcej informacji: Sony


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: