Nowy procesor... Microsoftu

Gigant z Redmond i firma WebTV Networks opracowały układ Solo2, który znajdzie zastosowanie w urządzeniach typu Set-top-Box.

Współpraca Microsoftu i zależnej od niego firmy WebTV Networks zaowocowała projektem nowego procesora, który posłuży do produkcji urządzeń telewizji interaktywnej. Układ Solo2 ma być dostępny na rynku już w listopadzie lub grudniu tego roku.

Jak twierdzą przedstawiciele Microsoftu i WebTV, rynkowe ceny tego typu układów kształtują się obecnie na poziomie ok. 20 USD za sztukę. Natomiast Solo2, którego produkcją zajmie się Toshiba, ma kosztować ponad 2 razy mniej i będzie oferować funkcje niedostępne w produktach konkurencyjnych. Chip Microsoftu ma zapewniać szybszą obsługę grafiki i umożliwi np. jednoczesne oglądanie jednego programu telewizyjnego, nagrywanie audycji na innym kanale i równoczesne surfowanie. Producent nie wyklucza, iż układy Solo2 mogą znaleźć zastosowanie w przenośnych urządzeniach pozwalających na dostęp do Internetu.

Zaangażowanie Microsoftu w produkcję chipów jest sporą niespodzianką. Ostatnie działania giganta z Redmond dowodzą jednak, że nie zamierza on skupiać się jedynie na rynku oprogramowania. W tym miesiącu firma zaprezentowała nowy telefon bezprzewodowy o kodowej nazwie Stinger, który oprócz aplikacji, takich jak kalendarz, książka adresowa czy klient poczty elektronicznej będzie wyposażony w przeglądarkę internetową Microsoftu.


Zobacz również