Nowy prostszy Flash

Firma Macromedia zapowiedziała premierę najnowszej wersji programu Flash 5 do sieciowych animacji.

Firma Macromedia oświadczyła, że już we wrześniu w sprzedaży pojawi się nowa wersja programu Flash. Według przedstawicieli producenta, cechować ją będzie znacznie prostsza i bardziej intuicyjna obsługa. Wprowadzone zmiany mają uczynić Flash 5 bardziej przyjaznym narzędziem również dla początkujących twórców internetowych animacji.

Oprócz tego nowa wersja została wyposażona w narzędzie do tworzenia krzywych Beziera, obsługę plików MP3, współdzielone biblioteki symboli i możliwość tekstowej edycji plików HTML. Program oferuje także większą integrację z innymi aplikacjami, takimi jak FreeHand, Dreamweaver, Generator i Fireworks, ale podstawową zmianą w stosunku do poprzedniej wersji jest nowy interfejs, który bardziej przypomina inne narzędzia firmy Macromedia. Kolejne ułatwienia to: możliwość tworzenia własnych skrótów klawiaturowych, przejrzysty podział ekranu na panele oraz rozbudowane opcje wprowadzania tekstu. Flash 5 "przyjmuje" także dane w formatach XML i HTML, które można edytować bezpośrednio w programie.

Flash i jego format .swf stały się bardzo popularne w Sieci. Badania dowodzą, że blisko 92% internautów ma odtwarzacz Flash Player zainstalowany domyślnie w nowszych wersjach przeglądarek internetowych. Pozycja aplikacji Flash została jednak zagrożona pojawieniem się na rynku konkurencyjnego programu do tworzenia animacji LiveMotion firmy Adobe. Prezentując Flash 5, firma Macromedia ma nadzieję, że dzięki łatwej obsłudze aplikacja zainteresuje również początkujących twórców internetowych witryn, a zaawansowanym użytkownikom dostarczy nowoczesnych narzędzi, jak np. pełna implementacja ActiveScript.


Zobacz również