Nowy protokół bezprzewodowy

Trwają prace nad protokołem SyncML, który ma się stać standardem synchronizacji danych transmitowanych bezprzewodowo.

SyncML to nowy protokół zdalnej synchronizacji danych między urządzeniami stacjonarnymi a przenośnymi. Inicjatywa SyncML jest wspierana m.in. przez znane firmy teleinformatyczne: IBM, Lotus, Palm, Psion, Starfish Software, Motorola, Nokia, Ericsson. Obecnie dostępna wersja zestawu narzędzi wzorcowych wspierających standard SyncML zawiera informacje, pozwalające na tworzenie komunikatów protokołu w systemach operacyjnych EPOC, PalmOS i Win32 Server. Jeszcze w tym roku ma zostać ujawniona część specyfikacji, poświęcona transferowi komunikatów w systemie Linux, zdobywającym coraz większą popularność.

Opracowanie uniwersalnej specyfikacji synchronizacji danych jest uznawane przez ekspertów za konieczność. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń bezprzewodowych, których użytkownicy korzystają z różnorodnych platform i sieci. Niezbędne stało się przygotowanie uniwersalnej specyfikacji opisującej dostęp do danych niezależnie od stosowanych produktów. Posługiwanie się protokołem SyncML ma umożliwić synchronizację danych w systemach łączności bezprzewodowej (np. Bluetooth czy IR), pozwalającą na uzyskanie spójności wszelkich baz danych (np. terminarzy, książek adresowych) w obrębie stosowanych sieci.

Projekt protokołu SyncML jest oficjalnie popierany przez ponad 350 producentów urządzeń, projektantów aplikacji i usługodawców. 29 września br. w stolicy Irlandii, Dublinie, ma się odbyć spotkanie, poświęcone nowemu standardowi. Jego zwolennikom został już udostępniony protokół SyncML ver. 1.0 Alpha.

Specyfikacja będzie też dostępna na stronie www.syncml.org.


Zobacz również