Nowy rekord: 3,8 mln komputerów sprzedanych w Polsce

W 2008 r. po raz pierwszy w historii na polskim rynku sprzedano więcej notebooków (2,1 mln sztuk) niż komputerów stacjonarnych (1,6 mln sztuk).

Jak podaje IDC Poland, rynek komputerów desktop, mimo prawie 15-proc. wzrostu całego rynku PC spadł o ponad 9%, podczas gdy sprzedaż notebooków wzrosła o ok. 44%, a rynek sprzętu dla klientów indywidualnych aż o 140% do prawie 1 mln sztuk. W tym roku raczej nie należy już spodziewać się tak dobrego wyniku.

Międzynarodowe korporacje postawiły właśnie na rozwiązania przenośne zajmując wszystkie czołowe miejsca. Najwięcej notebooków sprzedał HP Polska (ok. 420 tys. sztuk), a następnie Toshiba (352 tys.) i Acer (337 tys.). To także trzech największych producentów komputerów i serwerów PC w Polsce (ich wielkość sprzedaży to odpowiednio 557 tys. sztuk, 352 tys. i 341 tys.).

Polskie firmy liczyły się wyłącznie na rynku komputerów stacjonarnych. W pierwszej dziesiątce znalazły się NTT (I miejsce i 149 tys. sprzedanych sztuk), PCF (IV, 86 tys.), Action (V, 78 tys.), Incom (VI, 49 tys.), Komputronik (VII, 48 tys.), Pronox (VIII, 45 tys.) i niegdysiejszy lider rynku PC w Polsce Optimus (X, 31 tys.). Polskie firmy zyskiwały jednak dzięki udziałom w przetargach na budowę szkolnych pracowni internetowych.

Ciekawe jak bardzo załamie się rynek komputerów desktop w związku ze znacznym ograniczeniem zakupów przez Ministerstwo Edukacji Narodowej?

Na rynku serwerów x86, który wzrósł o 12,5%, pierwsze trzy miejsca zajmowały HP (18,4 tys. sztuk), Dell (9,5 tys.) i IBM (8,1 tys.). IDC nie podaje ile z tego to serwery blade. W tym roku wg IDC Poland rynek serwerów ma spaść o kilkanaście procent (wcześniejsza rewizja mówiła o 9%), a wartościowo o 3%.