Nowy rekord OC: Core i7 podkręcony do 5,6 GHz

Na łamach serwisu HotHardware.com poinformowano o nowym rekordzie w podkręcaniu procesora Core i7. Rekordowy wynik - 5,6 GHz - uzyskał Japończyk, na płycie głównej Asusa P6T6 WS Revolution.

Japończyk-entuzjasta wykorzystał w tym celu czterordzeniowy procesor Core i7 Extreme, taktowany zegarem 3,2 GHz. Udało mu się "zmusić" CPU do pracy z częstotliwością 5611 MHz. Dokonał tego zwiększając częstotliwość magistrali FSB do 181 MHz, co z mnożnikiem o wartości 31 x dało wynik przekraczający 5,6 GHz. Pamięci, które wykorzystał to stosunkowo niedrogie moduły firmy A-Data (o częstotliwości pracy 1810 MHz - po OC). Potwierdzenie wyniku prezentuje poniższy screen z programu CPU-Z. Niestety, na zrzucie ekranowym nie widać napięcia, które wymagane było do pracy procesora w tak ekstremalnych warunkach.

Nowy rekord OC: Core i7 podkręcony do 5,6 GHz

Rekordowy wynik OC w programie CPU-Z

Warto dodać, że ustanowiony wynik (wynoszący ok. 40 % wzrostu mocy w stosunku do oryginalnego zegara) może stanowić poważną barierę dla potencjalnych overclockerów chcących pobić ten rekord. Choć z drugiej strony historia zna przypadki, które pokazują, że pewne procesory udawało się zmusić do pracy z prawie dwukrotnie wyższym zegarem, w stosunku do taktowania oryginalnego. Jednym z takich procesorów był Celeron 300A, który pozwalał na dobrej płycie głównej podkręcić się nawet dwukrotnie (wystarczyło w tym celu tylko zmienić taktowanie FSB z 66 na 133 MHz).

Warto przeczytać: artykuł Podkręcanie programowe, czyli overclocking dla laików

Zobacz Ranking PC World.pl - procesory AMD i Intel