Nowy robak atakuje ICQ

W Internecie pojawił się nowy, potencjalnie groźny robak, błyskawicznie rozprzestrzeniający się za pośrednictwem komunikatora ICQ. Według rosyjskiej firmy Kaspersky Labs, Bizex zdołał już zainfekować co najmniej 50 tys. komputerów na całym świecie.

Robak infekuje komputery pracujące pod kontrolą systemów z rodziny Windows. Bizex wysyła z zainfekowanego komputera do innych użytkowników ICQ wiadomość, w którym zawarty jest odnośnik do strony, opisanej jako "jokeworld" - po jej wyświetleniu robak zaraża komputer. Działanie Bizexa polega na wysyłaniu opisanych powyżej wiadomości do wszystkich osób, których numery robak znajdzie na liście kontaktów ICQ oraz skanowania komputera w poszukiwaniu informacji związanych z uiszczaniem płatności online. Przedstawiciele Kaspersky Labs zwracają uwagę na fakt, iż przed Bizexem, stosunkowo łatwo można się zabezpieczyć - wystarczy nie klikać na podejrzane odnośniki zawarte w komunikatach wysłanych z ICQ (nawet, jeśli komunikaty pochodzą od znanych nam osób).

Alarmujących wiadomości Kaspersky Labs nie potwierdza Symantec - zdaniem przedstawicieli firmy, robak nie rozprzestrzenia się zbyt gwałtownie i raczej nie będzie stanie spowodować większych szkód.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: