Nowy satelita zajrzy nam w okna

W lipcu na orbitę Ziemi zostanie wystrzelony nowy satelita - GeoEye-1. Będzie on fotografował powierzchnię planety z taką dokładnością, że do publikacji zdjęć w najwyższej rozdzielczości będzie konieczna zgoda amerykańskiego rządu!

Satelita należy do firmy GeoEye i zostanie wystrzelony w Bazie Powietrznej Vandenberg w Kalifornii (Stany Zjednoczone). Robione przez niego zdjęcia będą wykorzystywane przez wojsko i wywiad. Ich rozdzielczość ma być tak wysoka, że nie będą mogły zostać opublikowane bez zgody amerykańskiego rządu.

Na szczęście do użytku publicznego (np. sprzedaży) trafią fotografie w niższej rozdzielczości. Niewykluczone, że będą korzystać z nich rządy, naukowcy, czy choćby internauci odwiedzający witrynę podobną do Google Earth.

GeoEye-1 potrafi dostrzec obiekty o powierzchni 0,17 metra kwadratowego (co odpowiada np. kwadratowi o boku 41 x 41 cm). Dotychczasowy rekord rozdzielczości w kolorowej, dostępnej komercyjnie fotografii powierzchni Ziemi należał do satelity firmy DigitalGlobe - widział on obiekty o powierzchni 0,36 metra kwadratowego (czyli dostrzegłby kwadrat 60 x 60 cm).

Zgodnie z amerykańskimi przepisami zakazane jest publikowanie zdjęć, na których dostrzegalne są obiekty o powierzchni 0,25 metra kwadratowego (50 x 50 cm).

Na podobny temat: "Amerykański satelita szpiegowski spadnie na Polskę?"

Warto zajrzeć: "Sharper Satellite Images" (w języku angielskim)