Nowy silnik pod maską

Firefox 3.0 będzie oparty na nowym silniku renderującym strony. To najważniejsza ze znanych dzisiaj zmian w nowej wersji, zapowiadanej na wczesną wiosnę tego roku.

Udostępniona wczesna wersja przeglądarki nosi roboczą nazwę Gran Paradiso Alpha 1. Jest oparta na nowym silniku Gecko (oznaczonym numerem 1.9) i w obecnej postaci przeznaczona wyłącznie do celów testowych, ale warto się przyjrzeć nowościom, z których już niedługo spora część internautów będzie korzystać na co dzień. Są ważne, choć mało widoczne - interfejs zmienił się nieznacznie w stosunku do wersji 2.0. Nowy Firefox wykorzystuje bibliotekę Cairo, służącą do generowania grafiki i renderowania tekstu, uaktualniono zarządzanie wątkami. Warto także zwrócić uwagę na obsługę formatu SVG, piętę achillesową dzisiejszych przeglądarek (Opera uwzględnia specyfikację SVG 1.1 Basic i część SVG 1.1 Full, Firefox od wersji 1.0 - część SVG 1.1 Full, Internet Explorer nawet w wersji 7 - żadnej). Scalable Vector Graphics to oparty na języku XML format zapisu dwuwymiarowej grafiki i animacji wektorowej. Oferuje znacznie większe możliwości tworzenia interaktywnych, dynamicznych stron w technologii AJAX niż duet HTML i CSS. Uwaga: Gran Paradiso Alpha 1 definitywnie żegna się z Windows 95, 98 i Me, natomiast obsługuje Windows 2000, XP oraz Vistę.

W planach jest już Firefox 4.0, a pierwsze doniesienia mówią m.in. funkcjach bardzo zwiększających wydajność aplikacji w technologii AJAX. Tymczasem czekamy na finalną wersję Firefox 3.0, która ma pojawić się w już pierwszym kwartale tego roku.

Informacje Mozilla, www.firefox.pl Cena bezpłatny


Zobacz również