Nowy smartfon Samsunga Cię rozczaruje. Zmian jest niewiele, a cena...

Podczas wydarzenia Galaxy Unpacked producent pokazał kolejny model z serii Galaxy Z Fold. Urządzenie jest raczej kolejnym krokiem w ewolucji smartfonów z elastycznym ekranem, niż wielką modyfikacją w tym segmencie.


Smartfon Samsung Galaxy Z Fold4

Źródło: samsungmobilepress.com

Galaxy Z Fold 4 - Prezentacja nowego smartfona

Całe wydarzenie Galaxy Unpacked mógłbym podsumować w dwóch słowach - dziwne i chaotyczne. Producent zdecydował się raczej na pokazanie funkcjonalności składanych urządzeń oraz zmianach w oprogramowaniu, niż prezentowaniu nowości jakie zawitały na ich smartfony. Trudno się jednak dziwić, bo tych jest niewiele.

Mocno rozczarowały mnie fragmenty eventu skupione na modyfikacjach w systemowej nakładce, ponieważ wszystkich tych zmian możemy się również spodziewać na starszych Galaxy Z Foldach 3. Skoro w kwestii podzespołów zmieniło się tak mało, to zaimplementowanie tych samych modyfikacji na zeszłorocznych modelach nie powinno stanowić żadnego problemu.

Zobacz również:

Istotnych zmian, które faktycznie wzbudziły moje zainteresowanie, naliczyłem trzy. Należą do nich: nowy procesor, aparat z zoomem optycznym oraz lepsza konstrukcja zawiasu.

Galaxy Z Fold 4 - Najważniejsze zmiany

Pierwszym z istotnych ulepszeń, względem poprzedniego modelu, jest użycie najnowszego procesora marki Qualcomm - Snapdragona 8+ Gen 1. Jednostka jest obecnie jednym z najbardziej wydajnych chipsetów dostępnych na smartfony z Androidem. W bezpośrednim porównaniu z układem użytym w zeszłorocznym modelu (Snapdragon 888 5G) wypada znacznie lepiej.

Nowy smartfon Samsunga Cię rozczaruje. Zmian jest niewiele, a cena...

Źródło: nanoreview.net

Poprawa dotyczy jednak nie tylko samej wydajności procesora, ale i mniejszego zapotrzebowania na energię. Będzie to skutkowało dłuższym życiem baterii, która ma trudne zadanie do wykonania przy tak dużej powierzchni ekranu.

Kolejną istotną różnicą jest zastosowanie nowej konstrukcji zawiasu. Producentowi udało się odchudzić jego budowę, dzięki czemu cały smartfon jest lżejszy, a jednocześnie nie stracił swojej wytrzymałości. Różnica w wadze jest jednak znikoma (kilkanaście gramów) i raczej nie będzie zauważalna bez bezpośredniego porównania urządzeń.

Nowy smartfon Samsunga Cię rozczaruje. Zmian jest niewiele, a cena...

Źródło: Samsung

Galaxy Z Fold 4 otrzyma także lepszy zestaw obiektywów. Aparat główny o rozdzielczości 50 MP (w poprzednim modelu było to 12 MP) jest wspierany przez 12 MP obiektyw szerokokątny oraz 10 MP teleobiektyw z trzykrotnym zoomem optycznym.

Galaxy Z Fold 4 - Cena w Polsce

Cena smartfona z jednej strony mnie w ogóle nie dziwi, a z drugiej kłóci się ze sposobem w jaki Samsung mówi o swoich składanych urządzeniach. Galaxy Z Fold 4, w najtańszym wariancie, kosztuje 8399 zł.

Nie sposób nie zauważyć, że nowy telefon Samsunga jest prawdopodobnie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie smartfonów na rynku. Jego cenna nie powinna więc zaskakiwać. Z drugiej strony, producent wielokrotnie podkreślał w trakcie prezentacji, że chcę uczynić urządzenia z elastycznym ekranem szeroko dostępne dla konsumentów. W tym kontekście, cena przekraczająca 8000 zł, wydaje się nieco kłócić z, prezentowanymi nam, założeniami marki.

Aktualizacja: 12 sierpnia 2022 14:37