Nowy sposób dystrybucji gier za pośrednictwem Internetu

Zwiększający się rozmiar gier stanowi spory problem w kontekście ich dystrybucji za pośrednictwem Internetu. Ze wspomnianą niedogodnością postanowiła się zmierzyć firma Awomo.

Jednym z problemów związanych z dystrybucją gier za pośrednictwem Internetu jest zwiększający się rozmiar plików, które użytkownicy muszą pobrać przed rozpoczęciem rozgrywki. Przesyłanie danych o objętości kilku gigabajtów jest uciążliwe nawet dla posiadaczy stosunkowo szybkich łącz. Warto przypomnieć, że użytkownicy łącza o szybkości 1 Mb/s mogą pobrać maksymalnie 450 MB w ciągu godziny. Brytyjska firma Awomo zaprezentowała interesujące rozwiązanie, które pozwala ograniczyć to niekorzystne zjawisko.

Kluczowe znaczenie ma odpowiedni podział plików. W tradycyjnym modelu gracze muszą pobrać komplet danych, aby rozpocząć rozgrywkę. Model zaprezentowany przez Awomo zakłada, że klienci mogą uruchomić grę już po pobraniu niezbędnych składników. Pozostałe elementy są pobierane w trakcie zabawy. Przedstawiciele Awomo jako przykład wskazują grę Tomb Raider: Legend. Wszystkie pliki mają rozmiar 7,2 GB. W rolę Lary Croft można się jednak wcielić już po pobraniu 652 MB.

Twórcy systemu mają nadzieję, że stanie się on dla dystrybucji gier w Internecie tym, czy jest obecnie iTunes dla muzyki w Sieci. To ambitny cel, mając na uwadze dużą popularność systemu Steam stworzonego przez Valve Software - firmę znaną za sprawą takich pozycji jak Half-Life czy też Counter-Strike. Należy także mieć świadomość, iż nie wszystkie gry mogą zostać zoptymalizowane na potrzeby nowego rozwiązania. Dotyczy to w szczególności tych produktów, które nie narzucają graczom liniowego przebiegu rozgrywki, a tym samym utrudniają precyzyjne wybranie plików niezbędnych do rozpoczęcia zabawy.

Dodatkowe informacje na temat nowego systemu (w języku angielskim) są dostępne na stronie firmy Awomo. Za jej pośrednictwem można również w ramach testów bezpłatnie pobrać grę Tomb Raider: Legend.


Zobacz również