Nowy sposób oszustwa na Amazonie

Na to oszustwo mogą dać się nabrać nawet najbardziej uważni kupujący!

fot. Amazon

Grupy cyberprzestępcze wprowadzają nowe oszustwa - chcą wykorzystać klientów jeszcze przed Czarnym Piątkiem i sezonem świątecznym - ostrzegają badacze.

We wpisie na blogu badacze z firmy bezpieczeństwa Avanan opisali jedno z oszustw, które zaobserwowali po raz pierwszy w zeszłym miesiącu. Oszuści wysyłają fałszywe e-maile z powiadomieniem o zamówieniu w serwisie Amazon. Celem jest nakłonienie ofiary do wykonania połączenia - numer podany w wiadomości oczywiście jest fałszywy, a po tym, jak ofiara zadzwoni pod podany numer oszuści będą próbować wyłudzić informacje o jej karcie kredytowej.

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe sieci VPN 2023. Czy naprawdę warto płacić za VPN?

Anavan pisze:

Kiedy dzwonisz pod ten numer, początkowo nikt nie odbiera. Po kilku godzinach ktoś oddzwonia. Osoba po drugiej stronie powie, że aby anulować fakturę, trzeba podać numer karty kredytowej i CVV.

Według serwisu, oszuści są w stanie obejść filtry bezpieczeństwa wiadomości e-mail poprzez dołączenie w treści linków, które kierują do prawdziwej strony internetowej Amazon. Podczas gdy niektóre oszustwa phishingowe zawierają nieprawdziwe linki docelowe do zbierania danych uwierzytelniających, w tym przypadku oszuści pozostawiają ofiarę z fałszywym poczuciem bezpieczeństwa.

Oprócz kradzieży danych kart bankowych, oszuści budują również bazę numerów telefonów, której później będą mogli użyć do następnych ataków i wyłudzania danych - na przykład poprzez wysyłanie fałszywych wiadomości SMS.

W wyniku globalnego niedoboru chipów i zakłóceń w łańcuchu dostaw, oczekuje się, że w tym roku kupujący dokonają zakupów świątecznych wcześniej niż zwykle. To prawdopodobnie spowoduje serię oszustw.

Aby uchronić się przed tego typu atakami, kupującym zaleca się sprawdzenie adresu e-mail nadawcy oraz treści wiadomości pod kątem nieprawidłowości, które mogą zdradzać oszustwo. Ponadto, warto unikać dzwonienia pod nieznane numery, chyba że znajdują się one również na stronie internetowej sprzedawcy, a także unikać pobierania podejrzanych załączników, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Polecamy: Najlepszy antywirus 2021 - ranking top 10 antywirusów

Źródło: techradar.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: