Nowy standard MultiPlay

Organizacja The Optical Storage Technology Association (OSTA) wydała nową specyfikację standardu MultiPlay zapewniającego kompatybilność nośników audio CD-R i CD-RW z tradycyjnymi odtwarzaczami płyt CD audio i krążków DVD.

Właściciele napędów CD-R i CD-RW przywykli do tego, że wypalonych płytek CD nie da się odtworzyć w niektórych zestawach samochodowych i innych tradycyjnych odtwarzaczach CD. Aby temu zapobiec organizacja OSTA (The Optical Storage Technology Association) opracowała nową specyfikację standardu MultiPlay pozwalającego wyeliminować ten problem.

Nowa specyfikacja gwarantuje, że nagrywalne płyty audio CD-R (Compact Disc Recordable) i nagrywalne płyty audio wielokrotnego zapisu CD-RW (Compact Disc ReWritable) będą musiały współpracować z wszystkimi typami odtwarzaczy CD audio i DVD. Standard MultiPlay jest adresowany do producentów odtwarzaczy CD/DVD jak i do producentów oprogramowania do nagrywania płyt CD oraz twórców mediów rozprowadzanych na tych nośnikach.

'Wszystkie odtwarzacze CD i DVD dostępne na rynku zostały zaprojektoane do odtwarzania płyt audio Compact Discs, co jest zawarte w ich specyfikacji technicznej. Jednak konsumenci oczekują, że bez względu na typ odtwarzacza CD/DVD (domowy, przenośny, samochodowy), powinien on odtwarzać wszystkie typy dysków audio. Wielkim rozczarowaniem dla klientów jest odkrycie, że nie mogą posłuchać muzyki zapisanej na płycie CD-R czy CD-RW w niektórych odtwarzaczach CD czy DVD', głosi część oficjalnego oświadczenia OSTA.

Nowy standard MultiPlay zawiera następujące specyfikacje: odtwarzacze CD współpracujące jedynie z CD Audio muszą odtwarzać także dyski audio CD-R i CD-RW, odtwarzacze DVD współpracujące jedynie z CD Audio (oprócz DVD Movie) muszą odtwarzać także dyski audio CD-R i CD-RW, a odtwarzacze DVD współpracujące z CD Audio i VideoCD muszą odtwarzać także audio i wideo zapisane na płytach CD-R i CD-RW.

www.osta.org


Zobacz również