Nowy standard WAP

W Hongkongu odbywa się konferencja organizacji WAP Forum. Ponad 700 delegatów reprezentujących kilkaset firm dyskutuje na temat specyfikacji protokołu WAP.

W Hongkongu odbywa się konferencja organizacji WAP Forum. Grupa ta zrzesza ponad 580 firm, zajmujących się rozwojem protokołu WAP. Jak zapowiedziano na spotkaniu, prawdopodobnie w połowie przyszłego roku organizacja zaaprobuje wersję 2.0 standardu protokołu oraz specyfikacji dotyczących animacji, mediów strumieniowych i pobierania plików muzycznych.

W spotkaniu bierze udział ok. 700 delegatów. Konferencję poświęcono takim zagadnieniom, jak animacja, kolorowa grafika, synchronizacja informacji z oprogramowaniem PIM uruchamianym na komputerach PC.

Podczas spotkania odbyła się też dyskusja na temat sieci komunikacji bezprzewodowej trzeciej generacji (3G). WAP jest przez niektórych ekspertów postrzegany jako przejściowa technologia, głównie z powodu niezbyt wysokiej wydajności i ograniczonych możliwości wyświetlania danych przez urządzenia przenośne. Specjaliści uważają jednak, że protokół WAP będzie również stosowany w sieciach 3G. Szerokie pasmo, jakie będzie dostępne dzięki nowej telefonii, ma być współdzielone przez wiele osób. Jak szacują eksperci, przepustowość przypadająca na pojedynczego użytkownika wyniesie ok. 20-30 Kb/s.

Podjęto też dyskusję nad problemami ochrony informacji. Według przedstawicieli WAP Forum, przesyłanie danych w sieciach telefonii komórkowej to bezpieczny sposób transmisji, do specyfikacji standardu WAP dodano bowiem szyfrowanie informacji.

Więcej informacji: www.wapforum.org/.


Zobacz również