Nowy sterownik kart Radeon HD 2000 dla Linuksa

Pojawił się całkowicie nowy sterownik dla kart graficznych Radeon z serii HD 2000 dla systemów Linux. Jest on owocem wspólnych prac firm AMD/ATI oraz Novell. Niestety w chwili publikacji artykułu, oprogramowanie było dalekie od doskonałości.

Radeon HD 2900 XT

Radeon HD 2900 XT

Nowy sterownik RadeonHD został napisany przede wszystkim przez grupę twórców SUSE. Wkrótce ma się pojawić również pełna dokumentacja, która pozwoli na dalszy rozwój projektu. Póki co, możliwości sterownika są bardzo ograniczone i jest on raczej przeznaczony dla programistów, którzy pragną przetestować nowy produkt, bądź go rozwinąć. Zanim pojawi się stabilna i funkcjonalna wersja sterownika, minie zapewne kilka miesięcy. Jest to zależne od liczby osób ze środowiska X.org, które dołączą do projektu.

Chociaż przyszłość eksperymentalnego sterownika nie jest pewna, to AMD ma plany znacznego rozszerzenia współpracy ze społeczeństwem open source.

Wielu programistów na całym świecie entuzjastycznie podchodzi do takich zapowiedzi, chociaż pojawiają się również głosy sceptycyzmu. Jak dotąd sterowniki ADM/ATI dla kart graficznych Radeon wręcz odstraszały potencjalnych nowych użytkowników Linuksa. Czy tym razem będzie inaczej - trudno powiedzieć. Mimo to, powstanie nowego sterownika open source przy współpracy tak znaczących firm jak Novell i AMD jest dobrym sygnałem.