Nowy strażnik w mieście

Znane większości użytkowników systemów Windows narzędzie do walki ze spyware'em doczekało się nowej wersji. Ad-Aware 2007 zyskał nowe funkcje i jest jeszcze bardziej skuteczny.

Obecnie Ad-Aware dostępny jest w trzech wersjach: bezpłatnej Free, a także dwóch komercyjnych i bardziej rozbudowanych, czyli Plus oraz Pro, za które trzeba zapłacić odpowiednio 26,95 i 39,95 dolarów. Ad-Aware 2007 Free zachował pakiet funkcji znany z poprzedniej edycji, a poza widocznymi na pierwszy rzut oka zmianami interfejsu graficznego rewolucja zaszła również 'pod maską' programu. Nowy silnik aplikacji zużywa mniej zasobów systemowych i działa sprawniej.

Na uwagę zasługuje funkcja Track Sweep, która pozwala zacierać ślady twojej aktywności w Internecie. Jest przystosowana do współpracy z Firefoksem, Internet Explorerem oraz Operą. Za każdym razem, kiedy kończysz pracę z tymi przeglądarkami internetowymi, Ad-Aware 2007 Free może automatycznie usunąć zawartość listy plików, folderu cookies czy historii odwiedzanych stron WWW, a także bufor pamięci przeglądarki internetowej. Niestety, część funkcji, z których chętnie skorzystałaby większość użytkowników, dostępna jest wyłącznie w edycji komercyjnej (mowa tu chociażby o trybie Ad-Watch, czyli monitorowania pracy systemu w czasie rzeczywistym). Mimo to, podobnie jak w poprzedniej wersji, masz dostęp do bezpłatnych aktualizacji definicji oraz przeprowadzania inteligentnego skanowania twardego dysku pod kątem obecności niepożądanych programów typu spyware oraz adware. Co ciekawe, posiadacze najnowszej edycji systemu Windows mogą liczyć na korzystanie z Ad-Aware 2007 z pewnym opóźnieniem. Producent zapowiada obsługę Visty od sierpnia.