Nowy superkomputer IBM w 2008 r.

O nowym superkomputerze koncernu IBM było głośno jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy. Roadrunner, bo tak nazwano najmłodsze dziecko firmy, ma w chwili ukończenia budowy wprost deklasować inne superkomputery pod względem mocy obliczeniowej. Dziś wiadomo, że pełną funkcjonalność maszyna osiągnie na początku 2008 r.

Po raz pierwszy o Roadrunnerze informowaliśmy we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to IBM wygrał przetarg na jego budowę - zlecającym był Departament Energii USA. Maszyna, której koszt budowy wyceniono na 110 mln. USD, ma posłużyć w badaniach nad energią jądrową w Narodowym Laboratorium Los Alamos, w stanie Nowy Meksyk.

Superkomputery - w pogoni za wydajnością

Ostatnie jak dotąd notowanie listy TOP500, na której wymieniono 500 najpotężniejszych superkomputerów na świecie zostało opublikowane w listopadzie 2006 r. Na pierwszym miejscu po raz kolejny znalazł się BlueGene/L IBM-a, mogący poszczycić się oszałamiającą wydajnością 280,6 teraflopów, czyli 280,6 biliona operacji na sekundę. Ze statystyk wynika, że większość komputerów z listy wyposażona jest w procesoty Intela (aczkolwiek popularność tych układów powoli maleje) i pracuje pod kontrolą Linuksa. Najwięcej superkomputerów działa w USA, Japonii oraz Wielkiej Brytanii.

Niestety, na liście wciąż nie ma komputera z Polski - o przyczynach takiego stanu rzeczy (i nie tylko) przeczytacie tutaj.

Przypomnijmy, iż najnowsza maszyna koncernu ma dysponować wydajnością czterokrotnie przewyższającą obecnego lidera listy top500 - BlueGene/L. Do jego złożenia wykorzystanych zostanie 16000 układów AMD Opteron i 16 000 układów Cell B.E, a osiągnięta dzięki nim moc obliczeniowa ma sięgać 1 petaflopa (BlueGene/L osiąga "zaledwie" 280 teraflopów).

Zastosowane w Roadrunnerze procesory Cell mają służyć jako jednostki pomocnicze, przeznaczone do specjalnych zadań obliczeniowych. Dzięki zastosowaniu takiej procesorowej hybrydy uda się znaczne obniżenie zużycia energii w porównaniu z komputerami opartymi wyłącznie o CPU x86. Całość ma zajmować powierzchnię 1,1 km2.

Więcej informacji: Daily Tech