Nowy superkondensator naładuje baterię smartfona w 30 sekund

18-letnia Eesha Khare wygrała konkurs Intel International Science and Engineering Fair prezentując superkondensator, który teoretycznie mógłby pozwolić na naładowanie baterii smartfona w około 30 sekund.

Superkondensator to rodzaj kondensatora elektrolitycznego mającego takie zalety, jak bardzo duża szybkość ładowania/rozładowania, możliwość wielokrotnego ładowania z niewielką degradacją właściwości i bardzo duża gęstość mocy (W/kg). Do minusów należy tutaj przede wszystkim zaliczyć stosunkowo (w porównaniu do akumulatorów) niewielką zdolność do gromadzenia energii na jednostkę masy (Wh/kg).

Właśnie tego typu urządzenie pozwoliło sięgnąć po główną nagrodę (50 000 dolarów) 18-letniej studentce Lynbrook High School w Kalifornii, która wzięła udział w konkursie Intel International Science and Engineering Fair w Phoenix. Wynalazek, którego praktyczne zastosowanie wykazała zasilając oświetlenie LED, cechuje się w porównaniu do wcześniejszych podobnych konstrukcji dużą gęstością energii wynoszącą 20,1 Wh/kg, który to poziom nie odbiega już tak drastycznie od poziomów gęstości energii akumulatorów NiMH, czy Li-Ion.

Zastanawiając się nad zastosowaniem urządzenia pojawiło się wiele głosów, które wskazywały na zasilanie smartfonów. Jim McGregor, główny analityk z Tirias Research podkreśla jednak, że nie może być tutaj jeszcze mowy o zastąpieniu akumulatora (zaleta: bardzo szybkie ładowanie, wada: mniejsza gęstość energii):

"...postęp ten nie będzie związany z zasilaniem mobilnych rozwiązań, ale raczej magazynowaniem energii. Być może zamiast dwóch baterii, lub ogniw możliwe będzie skonstruowanie jednej baterii z czymś takim jak zaprezentowany superkondensator, który może być wykorzystany do jej szybkiego naładowania."

Teoretycznie możemy tutaj mówić o konstrukcji pozwalającej na naładowanie akumulatora smartfona w 20-30 sekund oraz ogromnej żywotności samego superkondensatora (do 10 000 cykli ładowania). Najpewniej jednak znajdzie on zastosowanie w zasilaniu elektrycznych, lub hybrydowych samochodów.

Szybkie ładowanie

Na koniec warto dodać, że wiele firm pracuje nad poprawą algorytmów zarządzających ładowaniem akumulatorów. Przykładem jest tutaj technologia Quick Charge 2.0 firmy Qualcomm pozwalająca na skrócenie czasu tego procesu o 50%.