Nowy system Apple iOS7 dostępny będzie też dla wielu starszych urządzeń

Apple zapowiedziało wczoraj premierę dwóch nowych telefonów, czyli iPhone’a 5c i 5s. Będą one działać pod kontrolą najnowszego mobilnego systemu Apple dla urządzeń mobilnych, iOS7. Zgodnie z tradycją aktualizacja do tej wersji udostępniona zostanie także dla starszych iPhone’ów i iPadów - ale nie wszystkich.

Zaprezentowane wczoraj dwa nowe smartfony Apple, czyli tańszy iPhone 5c oraz bezpośredni następca “piątki”, iPhone 5s, od samego początku będą pracować pod kontrolą systemu iOS7. Trafi on jednak na wiele starszych urządzeń mobilnych firmy Apple i to w dniu jego oficjalnej premiery. Od kilku miesiąca deweloperzy mieli okazję testować wersję beta. Nowy system zostanie udostępniony dla wszystkich już za tydzień, czyli 18 września. Urządzenia, które będą kompatybilne z nowym systemem iOS7 wymienione są poniżej.

Telefony:

- iPhone 5S

- iPhone 5C

- iPhone 5

- iPhone 4S (brak wsparcia: filtry w aparacie i funkcja AirDrop)

- iPhone 4 (brak wsparcia: to co wyżej oraz panoramiczne zdjęcia, Siri)

Tablety:

- iPad czwartej generacji

- iPad trzeciej generacji (brak wsparcia: filtry w aparacie, panoramiczne zdjęcia i funkcja AirDrop)

- iPad drugiej generacji (brak wsparcia: to co wyżej oraz filtry w galerii, Siri)

- iPad Mini

Odtwarzacze:

- iPod touch piątej generacji

Apple iPhone 5C

Apple iPhone 5C

Nowy system iOS wprowadza wiele zmian. Na pierwszy rzut oka dotyczą one głównie interfejsu, który stał się teraz bardzo kolorowy i płaski. Projektanci Apple z Jonathanem Ive’m na czele zrezygnowali ze skeumorfizmu, czyli upodobnianiu wyglądu aplikacji do przedmiotów z prawdziwego świata, które zastępuje (notatnik przypominający kartkę, kalendarz przypominający papierowy terminarz itp.) Wprowadzono też wiele zmian “pod maską” dotyczących wydajności, zarządzania wieloma aplikacjami.

Niestety, chociaż wszystkie wymienione wyżej urządzenia dostaną aktualizację do iOS w dniu premiery 18 września, nie każde będzie obsługiwać wszystkie funkcje nowego systemu. Wymieniliśmy przykładowe braki. Warto jednak przypomnieć, że dla klientów, którzy zakupili i aktywowali jedno z kompatybilnych urządzeń mobilnych Apple po pierwszym września, zostaną udostępnione za darmo aplikacje z pakietu iWork, czyli mobilnego odpowiednika Microsoft Office w ekosystemie Apple.