Nowy system iOS7 wykrywa nieoryginalny kabel Lightning i może go zablokować

Po premierze systemu iOS7 pojawiły się doniesienia, że nowy system dla iPhone’ów i iPadów blokuje nieoryginalne kable do ładowania i transferu danych ze złączem Lightning. Okazuje się jednak, że przynajmniej niektóre takie kable działają pod nową wersją systemu bez problemu.

Urządzenia Apple są dość kosztowne, tak samo jak przeznaczone do nich oryginalne akcesoria. Dotyczy to także ładowarek i kabli zasilających z nową wtyczką Lightning, które mają dość skomplikowaną budowę. W środku wtyczki znajduje się specjalny chip. Użytkownicy szukają często tańszych zamienników rodem z Chin, które starają się podrobić chip użyty przez Apple.

Okazuje się, że system iOS7 potrafi wykryć, kiedy użytkownik korzysta z takiego nieoryginalnego kabla i wyświetla ostrzeżenie na ekranie. Informuje ono, że dane akcesorium nie posiada certyfikatu i może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. Taką informację zresztą podawała już wersja beta systemu mobilnego Apple. Po oficjalnej premierze systemu iOS7 pojawiły się w sieci głosy, jakoby nowe oprogramowanie nie tylko informowało o użyciu nieoryginalnego kabla, ale też uniemożliwiało korzystanie z niego, ale drugie tyle osób zgłasza w sieci, że ich nieoryginalne akcesoria działają tak jak wcześniej.

Nowy system iOS7 wykrywa nieoryginalny kabel Lightning i może go zablokować

lightning-connector-100005626-large

Nie ma oczywiście pewności, że nawet w wypadku działania nieoryginalnego kabla system iOS nie zapisuje gdzieś w pamięci urządzenia informacji o tym, że użytkownik użył akcesorium bez certyfikatu. Następnie firma, teoretycznie, mogłaby wykorzystać taką informację w celu anulowania gwarancji, gdy właściciel iPhone’a odda telefon do naprawy lub wymiany. Jak na razie jednak nie słyszano nigdy o takiej sytuacji i jest to wyłącznie teoria.

Zobacz również:

  • iPhone - jaka ładowarka jest najlepsza? [RANKING]

Apple od zawsze stosuje w swoich urządzeniach mobilne własne standardy jeśli chodzi o wtyczki do ładowania. Jako jedyna licząca się na rynku smartfonów i tabletów firma nie zdecydowała się na przejście na microUSB. Wcześniej używany był tzw. Dock connector, a dziś jest to kabel Lightning.

źródło: 9to5mac.com