Nowy system ochrony przed cyberprzestępcami w Google

Google wprowadza system nowych powiadomień w ramach ochrony przed cyberprzestępczością. Jak to będzie działać i czy będzie bardziej użyteczne niż ostrzegawcze e-maile o nieznanym źródle logowania?

System ochrony przed cyberprzestępczością w przypadku usług Google jest najczęściej raczej bezradny. Do tej pory, jeżeli ktoś zalogował się na Twoje konto z nieznanego urządzenia to system automatycznie wysłał ostrzegawczego e-maila. Jednak ta funkcja pod względem bezpieczeństwa nie działa zbyt dobrze, bo w momencie, kiedy zauważymy tę widomość z opóźnieniem to może być już za późno na ratowanie naszego konta. Jeżeli nie zareagujemy od razu to haker zdąży zmienić nasze dane logowania lub po prostu wykradnie interesujące go informacje.

Aby w jakiś sposób rozwiązać ten problem, firma Google uruchamia alerty bezpieczeństwa dotyczące problemów krytycznych w jej aplikacjach. Od teraz jeżeli system wykryje na przykład logowanie z nieznanego urządzenia to wyświetli alert w aplikacji, która będzie aktualnie w użyciu. Pojawi się wtedy czerwony wykrzyknik obok zdjęcia profilowego w prawym górnym rogu, a po kliknięciu na niego pojawi się opis ostrzeżenia i droga rozwiązania problemu.

Google podkreśla, że tych powiadomień nie da się sfałszować w przeciwieństwie do e-maili, które akurat bardzo łatwo przestępcom podrobić i używać w ramach ataków pshishingowych.

Nowy sposób powiadamiania o niebezpieczeństwach ma zostać wprowadzony w ciągu najbliższych tygodni i według Google, ma być funkcją rewolucyjną pod względem cyberbezpieczeństwa.

Zobacz również: AV-TEST ogłosił wyniki badań nad najlepszym antywirusem dla Windowsa 10