Nowy trend - notebooki 3D

W grudniu br. w sprzedaży pojawi się model notebooka marki Asus umożliwiający oglądanie obrazu wyświetlanego przez jego ekran w trójwymiarze. Będzie to maszyna z 15,6-calowym wyświetlaczem, a do oglądania np. filmu w 3D użytkownik będzie musiał zakładać okulary migawkowe.

PC World Testy - notebooki

Oznaczenie komputera to G51J3D. Sprzęt będzie wyposażony w procesor Intel Core i7, kartę graficzną Nvidia GeForce GTM 160M, 4 GB pamięci operacyjnej i dwa 320-gigabajtowe dyski twarde. Na początku przyszłego roku na rynek trafi kolejny model komputera przenośnego z ekranem 3D. Notebook Asus G72GX - jak podaje serwis Digitimes - ma charakteryzować się specyfikacją techniczną zbliżoną do G51J3D, tyle że wyposażony zostanie w większy wyświetlacz. Przekątna ekranu w tym modelu wynosić będzie 17,3".

Notebooki Asusa to kolejne maszyny oferujące klientom możliwość oglądania obrazu 3D. Pod koniec października swoją propozycję w tym zakresie przedstawiła firma Acer - mowa o notebooku Aspire 5738D, w którym jednak zastosowano nieco inną technikę. Wyświetlacz komputera wyposażono w filtr polaryzacyjny, a użytkownik aby obejrzeć obraz 3D, musi założyć dołączone do komputera okulary polaryzacyjne. Na dysku Aspire 5738D preinstalowany jest pakiet oprogramowania - TriDef 3D Experience - w którego skład wchodzi odtwarzacz (Media Player) oraz Ignition - konwerter materiału 2D do 3D. Dzięki niemu można cieszyć się trójwymiarowością w standardowych grach czy filmach.

Tymczasem konstrukcja okularów współpracujących z notebookami Asusa nie tylko zawiera filtr polaryzacyjny ale i ciekłe kryształy. Działanie "szkieł" polega na szybkim naprzemiennym zasłanianiu prawego bądź lewego oka, zsynchronizowanym z częstotliwością odświeżania ekranu (rozwiązanie znane np. z telewizora LCD 3D Samsunga).

3D to technologia, która z pewnością zmieni nasze życie - producenci sprzętu i dostawcy treści będą dążyć do zapewnienia użytkownikowi bardziej realistycznych doznań wizualnych. Do tej pory o 3D mówiliśmy jednak głównie w kontekście kina domowego i nowoczesnych telewizorów. Wszystko wskazuje na to, że moda na trójwymiar rozszerzy się również na notebooki (tym bardziej, że inni producenci - Digitimes wymienia Della i HP - również mają wzbogacić ofertę o podobne komputery przenośne).