Nowy typ oszustw w wiadomościach e-mail!

Eksperci z firmy Kaspersky ostrzegają przed nową falą oszustw vishingowych.

fot. Shutterstock

Eksperci z firmy Kaspersky twierdzą, że nieznani jeszcze przestępcy podszywają się pod znanych producentów sprzętu i oprogramowania, informując ludzi o dokonaniu zakupu laptopów, smartwatchów Apple oraz licencji na oprogramowanie poprzez e-mail. Wartość zakupu jest zazwyczaj dość wysoka, a celem oszustwa jest przestraszenie ofiary - aby zadzwoniła pod numer podany w e-mailu. Gdy ofiara zadzwoni, napastnicy będą próbowali wyłudzić osobiste informacje przez telefon, lub też nakłonić ją do zainstalowania złośliwego oprogramowania.

"Ta konkretna odmiana spamu nie zawiera żadnych linków, za to zawiera numer telefonu, pod który ofiara powinna zadzwonić, jeśli chce zmienić lub anulować zamówienie. A jeśli ofiara zadzwoni, najprawdopodobniej oszuści będą próbowali wyłudzić dane logowania do jakiegoś serwisu finansowego lub szczegóły dotyczące karty bankowej" - wyjaśnia Roman Dedenok z firmy Kaspersky.

Jeśli zatem otrzymasz e-mail informujący o drogim zakupie, którego nie pamiętasz i jeśli wiadomość ta zawiera również numer telefonu, pod który powinieneś zadzwonić w celu anulowania zamówienia - nie rób tego. Zamiast dzwonić, zaloguj się na swoje konto w danym serwisie bezpośrednio przez przeglądarkę i sprawdź, czy rzeczywiście dokonałeś takiego zakupu.

Polecamy: Kaspersky Safe Kids czyli skuteczna ochrona dziecka w sieci

Źródło: techradar.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: