Nowy układ ARM Mali-T658 jest 10x szybszy od GPU Samsunga Galaxy S II

Firma ARM zaprezentowała nowy mobilny procesor graficzny, Mali-T658, który w porównaniu do układu Mali-400 zapewnić ma nawet 10-krotnie wyższą wydajność. Dzięki niemu przyszłe smartfony zaoferują m.in. znacznie lepszą grafikę w grach oraz możliwość szerszego wykorzystania tzw. rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality, AR).

Nowy procesor graficzny (GPU) - Mali-T658 - przeznaczony jest na mobilny rynek i przygotowany do współpracy z procesorami Cortex-A15/Cortex-A7. Zapewnia kompatybilność z szerokim zakresem interfejsów API: OpenGL ES, OpenCL, OpenVG i DirectX 11.

Firma ARM podkreśla, że nowość, w porównaniu do wykorzystywanego w smartfonie Samsung Galaxy S II układu Mali-400, oferuje dwukrotnie więcej procesorów cieniujących (Mali-400: do 4 procesorów cieniujących) zapewniając dzięki temu aż 10-krotnie wyższą wydajność. Mali-T658 to jednak nie tylko grafika, gdyż może być również z powodzeniem wykorzystywany do obliczeń ogólnych czterokrotnie bijąc pod tym względem wcześniejszy układ Mali-T604.

Niestety na nowe chipy będziemy musieli trochę poczekać. W przyszłym roku pojawią się bowiem dopiero na rynku smartfony korzystające z GPU Mali-T604, natomiast produkty wyposażone w czterordzeniowe Mali-T658 zagoszczą na nim rok później.

Firma ARM zapowiada ponadto, że najwydajniejsze modele nowych GPU, które zaoferują maksymalną liczbę rdzeni (czyli osiem), trafią do pierwszych smartfonów w 2015 roku.

Partnerami firmy ARM korzystającymi z nowego GPU będą m.in. Samsung, Fujitsu i LG.