Nowy wariant COVID odkryty w RPA! Kraje zakazują podróży

Wariant B.1.1.529 zainfekował 22 osoby w Afryce Południowej. Czy jest bardziej niebezpieczny i odporny na szczepionki?

Nowy wariant COVID odkryty w RPA! Kraje zakazują podróży

Nowy wariant COVID odkryty w Afryce Południowej może być bardziej zakaźny i odporniejszy na szczepionki niż wariant Delta. Wielka Brytania oraz Izrael już zablokowały możliwość podróży do RPA.

Wariant po raz pierwszy został zidentyfikowany we wtorek i zaniepokoił naukowców dużą liczbą mutacji. Szczepionki zaprojektowane dla innych wariantów mogą być teraz mniej skuteczne. Oprócz 22 osób zarażonych w Republice Południowej Afryki, znane są również przypadki chorych w Botswanie oraz Hongkongu. Tulio de Oliveira, dyrektor Platformy Sekwencjonowania Badań i Innowacji KwaZulu-Natal powiedział w czwartek:

Ten wariant nas zaskoczył. Ma duży skok w ewolucji, o wiele więcej mutacji, niż się spodziewaliśmy, zwłaszcza po bardzo ostrej trzeciej fali Delta.

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia spotykają się w piątek, aby omówić nowe zagrożenie i nadać wariantowi oficjalną nazwę. Wielu epidemiologów nie dziwi jednak fakt, że w Afryce pojawił się nowy wariant. Wirusy mutują podczas procesu replikacji, a w miejscach o niskim poziomie szczepień i dużej liczbie przypadków, bardziej prawdopodobne jest pojawienie się nowych wariantów, tak jak odbyło się to w przypadku wariantu Delta z Indii.

Zobacz również:

  • Francuzi odkryli nowy wariant koronawirusa. Czym jest IHU?
  • Piąta fala i nowe zasady! Testy na koronawirusa za darmo i inne

Zobacz także: Black Friday w RTV Euro AGD: najlepsze promocje do 80% zniżki!

Źródło: cnet.com