Nowy, windowsowy telefon

Szwedzka firma Neonode zaprezentowała nowy model telefonu komórkowego, wykorzystujący system operacyjny Microsoftu. Co ciekawe, nie jest to jednak przeznaczony dla telefonów Smartphone 2002, lecz zaprojektowany z myślą o handheldach Windows CE.

System ten jest połączeniem Windows CE z autorskim interfejsem Neonode. Telefon nosi nazwę N1 - pracuje w sieciach GSM 900/1800 i obsługuje pakietową transmisję danych (GPRS). Urządzenie wyposażono w procesor ARM 76 MHz oraz 2,2-calowy, kolorowy wyświetlacz o rozdzielczości 176 x 220 pikseli. Telefon ma także 16 MB pamięci RAM, złącze SD/MMC (umożliwiające korzystanie z kart pamięci flash), a także wbudowany cyfrowy aparat fotograficzny.

Wśród aplikacji zainstalowanych na N1 znalazły się: odtwarzacz multimedialny, menadżer plików, edytor tekstu, program pocztowy, przeglądarka stron WWW i WAP - jest to więc właściwie połączenie handhelda z telefonem komórkowym.

Zaletą N1 są również bardzo niewielkie rozmiary - urządzenie mierzy zaledwie 88 x 52 x 21 mm i waży 93 g. Bateria, w którą wyposażono telefon umożliwia pozostawianie w stanie czuwania przez 250 godzin, rozmawianie przez 4 godziny lub 10 godzin korzystania z dowolnej aplikacji. Ceny oraz terminu rozpoczęcia sprzedaży urządzenia na razie nie podano.