Nowy wirus komputerowy w Polsce - to wszystko z powodu darmowych gier!

Zauważyłeś, że komputer zwolnił? Ofiarami złośliwego oprogramowania padło 220 tys. komputerów, sprawdź, jakie gry infekują system.

Złośliwe oprogramowanie o nazwie "Crackonosh" instaluje na urządzeniu oprogramowanie do cryptominingu. Badacze bezpieczeństwa z Avast informują, że Crackonosh, który istnieje od 2018 roku, został znaleziony w darmowych grach rozdawanych na forach i stronach torrentowych. Wśród nich są Grand Theft Auto V, NBA 2K19, Far Cry 5 i Pro Evolution Soccer 2018.

Po zainfekowaniu Crackonosh instaluje oprogramowanie cryptominingowe, które wydobywa kryptowalutę Monero bez wiedzy użytkownika. Uważa się, że program zarobił już ponad 2 miliony dolarów dla swoich autorów, którzy prawdopodobnie pochodzą z Czech. "Crackonosh" oznacza "ducha gór" w czeskim folklorze.

Zobacz również:

  • LinkedIn zhakowane! 93% użytkowników zagrożonych
  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj! [09.07.2021]

Avast podaje, że Crackonosh instaluje się poprzez zastępowanie krytycznych plików systemowych Windows i nadużywanie trybu bezpiecznego Windows w celu osłabienia obrony systemu. Wyłączając oprogramowanie zabezpieczające, aktualizację systemu operacyjnego i stosując inne techniki antyanalizy, sprawiamy, że wykrycie i usunięcie tego wirusa na naszym komputerze jest bardzo trudne. Podobnie jak w przypadku wszystkich cryptojackingów, użytkownicy często dowiadują się, że coś jest nie tak dopiero gdy ich system zwalnia, komponenty szybko się zużywają, a rachunki za prąd rosną niebotycznie.

Crackonosh został wykryty w kilkunastu krajach, w tym:

  • Filipiny: 18 448 ofiar
  • Brazylia: 16 584 ofiary
  • Indie: 13 779 ofiar
  • Polska: 12 727 ofiar
  • Stany Zjednoczone: 11,856 ofiar
  • Wielka Brytania: 8 946 ofiar
Nowy wirus komputerowy w Polsce - to wszystko z powodu darmowych gier!

Monero, które pojawiło się w 2014 roku, jest cyfrową walutą popularną wśród cyberprzestępców.

Polecamy: Czym jest cryptojacking? Jak się przed nim chronić?

Najlepszy antywirus 2021 - ranking top 10 antywirusów

Źródło: techspot.com