Nowy wybieg URLzone'a - trojan sprytniejszy, niż myślano

Trojan URLzone, który czyścił konta bankowe z niewielkich kwot, co utrudniało wykrycie kradzieży, znowu zaskoczył badaczy. Okazało się, że podaje fałszywe informacje dokąd wysyła skradzione pieniądze.

Ranking PC World - pakiety Internet Security

URLzone to reprezentant nowej generacji robaków, który potrafi obliczyć, ile pieniędzy można ukraść z konta bankowego, by nie wzbudzić podejrzeń u jego właściciela. Umie też spreparować fałszywy stan konta. To jednak nie wyczerpuje wszystkich technik z arsenału robaka.

Więcej informacji: URLzone - takiego trojana jeszcze nie widziałeś

Polecamy:

Zobacz także:

Badacze z firmy RSA Security odkryli, że URLzone stosuje szereg technik mających oszukać badających jego zachowanie śledczych. Zazwyczaj tworzą oni własne oprogramowanie naśladujące zachowanie prawdziwego trojana. Gdy URLzone odkryje obecność takiego oprogramowania, zmienia swoje zachowanie i rozpoczyna wysyłanie fałszywych informacji.

Według Aviva Raffa z RSA, eksperci zajmujący się bezpieczeństwem opublikowali dużo raportów omawiających zachowanie złośliwego oprogramowania w rodzaju URLzone’a. "Druga strona wie, że jest obserwowana i teraz działa" - powiedział Aviv.

Gdy trojan zorientuje się, że działa oprogramowanie stworzone przez badaczy, zamiast rozłączyć się z ich komputerem, ze swojego serwera otrzymuje polecenie dokonania transferu gotówki. Jednak nie jest ona przesyłana na konto podstawionych przez przestępców "słupów", ale na konta niewinnych ofiar. Zazwyczaj należą one do ludzi, na których konta wcześniej legalnie przelano pieniądze z kont zainfekowanych później przez trojana. Do tej pory użyto w ten sposób około 400 kont.

Celem jest wprowadzenie błąd badaczy i policji śledzącej przepływ skradzionych pieniędzy.

Według danych Finjan, w ubiegłym miesiącu URLzone zainfekował 6400 komputerów i każdego dnia kradł sumę w wysokości około 17,5 tys. USD.

Informacje na temat URLzone'a można znaleźć w raporcie firmy Finjan (format PDF).