Nowy wymiar hostingu

Dynamiczna alokacja zasobów infrastruktury, możliwość zmiany parametrów usługi na żądanie klienta oraz rozliczanie za rzeczywiście wykorzystane zasoby – to trzy najważniejsze cechy, które odróżniają usługi dostarczane w modelu chmury obliczeniowej od klasycznych ofert hostingu współdzielonego, serwerów dedykowanych i VPS.


Są trzy podstawowe modele dostarczania usług w chmurze – <em style="line-height: 1.6em;">software as a service# (SaaS), <em style="line-height: 1.6em;">platform as a service# (PaaS) oraz <em style="line-height: 1.6em;">infrastructure as a service# (IaaS). Model SaaS zakłada uruchamianie w chmurze aplikacji, które są dostarczane klientom – z reguły za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Klient w żaden sposób nie zajmuje się instalacją i zarządzaniem infrastrukturą, w której te aplikacje są uruchamiane – siecią, serwerami, dyskami, systemami operacyjnymi itd. W modelu SaaS aplikacje są dostarczane zarówno klientom biznesowym, np. oprogramowanie do zarządzania relacjami z klientami (CRM) firmy Salesforce, jak i prywatnym, np. Gmail.

W modelu PaaS instancje serwerów wirtualnych ukryte są za wysokopoziomowym API programistycznym, które pozwala developerom uruchamiać aplikacje sieciowe w chmurze. Nie trzeba kupować sprzętu ani instalować wymaganego oprogramowania. Klient zajmuje się jedynie pisaniem aplikacji, korzystając z narzędzi i bibliotek dostarczonych przez dostawcę chmury. W modelu PaaS oferowane są m.in. Google App Engine (GAE), Engine Yard, AppFog czy Microsoft Azure.

Zobacz również:

  • Jak wyłączyć tworzenie kopii zapasowych zdjęć na koncie Google [PORADA]

Trzeci, najbardziej interesujący model chmury, czyli infrastruktura jako usługa (IaaS), zakłada dostarczenie klientowi kompletnej infrastruktury informatycznej niezbędnej do uruchamiania aplikacji webowych, a także składowania i udostępniania danych przez internet. Chmura IaaS daje pełną kontrolę nad zasobami IT, ale nie wymaga od klienta utrzymywania infrastruktury. Dostawca chmury w modelu IaaS udostępnia zasoby, które możesz wykorzystać według własnych potrzeb do uruchamiania maszyn wirtualnych, na których zainstalujesz dowolne oprogramowanie. Przykłady chmury IaaS to: Oktawave, e24cloud, Amazon EC2, Rackspace, Microsoft Azure czy GoGrid.

VPS a chmura

Oferta tradycyjnych dostawców hostingu obejmuje serwery wirtualne (hosting współdzielony), serwery dedykowane oraz wirtualne serwery prywatne (VPS). W ostatnich latach serwery VPS ewoluowały w kierunku dynamicznie konfigurowanych serwerów wirtualnych, których parametry (moc procesora, ilość pamięci operacyjnej, wielkość dysku) klient może wybierać i w razie potrzeby zmieniać. Mimo że dynamiczne VPS-y często reklamowane są jako chmury, nie w pełni zasługują na taką nazwę.

Płacę, kiedy korzystam

W odróżnieniu od klasycznego hostingu w wypadku chmury płacisz wyłącznie za wykorzystane zasoby (ang. pay-per-use), a nie z góry za cały rok korzystania z serwera wirtualnego. Opłaty za korzystanie z serwera naliczane są w cyklu godzinowym, przy czym płacisz tylko wówczas, gdy serwer jest uruchomiony. Każda instancja (serwer wirtualny) ma określone parametry: liczbę rdzeni i częstotliwość taktowania procesora oraz ilość przydzielonej pamięci operacyjnej. Co oczywiste, wyższa moc serwera oznacza wyższe koszty jego wynajęcia.

Ale uwaga! Dostawcy chmury z reguły każą sobie dodatkowo płacić za transfer danych przychodzących i wychodzących do internetu, wynajęcie bazy danych, udostępnioną przestrzeń dyskową oraz funkcje i usługi dodatkowe, np. mechanizmy równoważenia obciążenia, możliwość utworzenia wirtualnej sieci prywatnej, dodatkowe pule adresów IP czy wsparcie techniczne.

Zenbox.pl

Zenbox.pl to usługa hostingowa rewolucyjna co najmniej z dwóch względów. Właściciele firmy (zenbox.pl to marka spółki FBB, która powstała w 2012 roku) zamiast kupić serwery, wynajmują infrastrukturę sprzętową w chmurze Oktawave. zenbox.pl korzysta z wyjątkowo szybkich instancji Oktawave OCI w wersji Giant, z których każda wyposażona jest w 16 x 2,5 GHz rdzeni procesora i 32 GB pamięci RAM. Dane klientów przechowywane są w Oktawave Volume Storage (OVS) w standardzie Tier-1 dla kopii zapasowych, Tier-2 dla stron WWW oraz Tier-3 dla baz danych, co gwarantuje kilkadziesiąt razy krótszy czas dostępu i większą szybkość odczytu i zapisu danych niż oferowana przez tradycyjne dyski twarde.

Nowy wymiar hostingu

Panel zarządzania zenbox.pl

Druga cecha, która istotnie odróżnia zenbox.pl od innych ofert hostingowych na polskim rynku, jest sposób rozliczania. Płaci się wyłącznie za liczbę unikatowych użytkowników (UU), którzy odwiedzają twoją stronę. Projektując serwis internetowy, nie musisz więc oszczędzać miejsca na serwerze ani ograniczać transferu. W zenbox.pl otrzymasz dokładnie tyle zasobów serwera, ile potrzebujesz. Oferta hostingowa obejmuje nieograniczone miejsce na dysku i transfer, nielimitowaną liczbę konto pocztowych (każde po 2 GB) oraz baz danych, a także możliwość podpięcia dowolnej liczby stron internetowych i domen.

Usługi oferowane są w czterech podstawowych planach taryfowych: zenbox 5k, zenbox 25k, zenbox 50k oraz zenbox 100k. W cenę pakietu zenbox 5k, kosztującego 15 zł miesięcznie lub 150 zł rocznie brutto, wliczono wyświetlenie strony 5 tysiącom UU miesięcznie. Jeden UU rozliczany jest w skali miesiąca, co oznacza, że ta sama osoba, która odwiedzi twoją stronę kilka razy w ciągu tego samego miesiąca, zostanie naliczona jako jeden użytkownik. Do każdego planu zenbox.pl dodaje jednorazowy bonus w wysokości dwukrotnej liczby UU dla wybranego pakietu.

Nazwa.pl w chmurze

W tradycyjnym hostingu działania innych użytkowników wpływają na funkcjonowanie twojej strony. Nazwa „hosting współdzielony” mówi sama za siebie. W tym modelu wielu klientów korzysta z tego samego fizycznego serwera, którego zasoby służą do uruchamiania wielu stron internetowych. I choć dostawcy hostingu dbają o to, aby zapewnić wszystkim równy dostęp do zasobów serwera, w razie dużego obciążenia strony mogą się ładować długo. Zbyt długo. Jednocześnie awaria tego serwera powoduje, że twoja strona może być niedostępna w sieci nawet przez kilka godzin. A to bezpośrednio przekłada się na satysfakcję twoich klientów oraz dochody firmy.

Firma NetArt, dostawca hostingu nazwa.pl, przeniosła swoje usługi hostingowe do chmury obliczeniowej. Serwery z serii Active dostarczane są w modelu cloud hostingu, który gwarantuje niezależność od działań innych użytkowników oraz możliwość wykorzystania pełnych zasobów gwarantowanych w wybranym planie taryfowym. W razie awarii serwera usługi są natychmiast przenoszone do innej maszyny, dzięki czemu przerwa w dostępie do stron internetowych jest niezauważalna.

Wdrożenie chmury pozwoliło firmie nazwa.pl zwiększyć bezpieczeństwo danych klientów. Zamiast w jednej kopii zapasowej, dane rozmieszczane są w wielu lokalizacjach, co istotnie ogranicza ryzyko ich utraty. Wykorzystanie technologii chmury pozwoliło również na zwiększenie wydajności serwerów, z czym wiąże się szybsze wczytywanie stron internetowych oraz lepsze działanie poczty elektronicznej.

Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Firma otrzymała fundusze na kupno nowego sprzętu (linia serwerów Active), który został zainstalowany w serwerowni Grupy Onet. Cloud hosting jest oferowany w trzech wariantach: Active (od 16,50 zł miesięcznie), Active Pro (od 25 zł) oraz Active Max (od 37,50 zł). W najdroższym planie taryfowym nielimitowane są: przestrzeń dyskowa, transfer danych, liczba domen, serwisów WWW, kont e-mail oraz baz danych MySQL i PostgreSQL.

Chmura e24cloud

e24cloud jest klasycznym przykładem rozwiązania typu IaaS. W modelu tym klient wynajmuje infrastrukturę informatyczną, nie wydając pieniędzy na drogi sprzęt serwerowy, łącza internetowe, budowę własnej serwerowni oraz zatrudnianie rzeszy administratorów, którzy tą infrastrukturą mieliby się zajmować.

Nowy wymiar hostingu

e24cloud_nowa_instancja_1

<div>Oferta e24cloud obejmuje instancje serwerów wirtualnych o wydajności od 1 rdzenia procesora i 512 MB RAM (0,06 zł za godzinę) do 32 rdzeni i 64 GB pamięci operacyjnej (5,44 zł za godzinę). Do każdego serwera można dokupić do 5 TB przestrzeni dyskowej, łącza do 1 Gb/s oraz do 20 adresów IP. Do wyboru masz kilka systemów operacyjnych, w tym różne dystrybucje Linuksa (CentOS, Debian, Fedora, Gentoo, Ubuntu), FreeBSD, Microsoft Windows Server 2008 oraz Windows Server 2012 a także środowiska webowe (WordPress, Magento, SugarCRM, Zentyal) i programistyczne (Ruby, Python, PHP) gotowe do działania zaraz po zainstalowaniu. Istnieje możliwość przesłania do e24cloud własnego obrazu ISO systemu, który będzie można samodzielnie zainstalować i administrować nim na wynajętym serwerze.</div>
Nowy wymiar hostingu

e24cloud_nowa_instancja_2

Integralną częścią e24cloud jest e24files, które umożliwia przechowywanie plików w chmurze. Przestrzeń dyskową można wykorzystać na dane aplikacji webowych, jako dysk internetowy oraz miejsce na kopie zapasowe. e24files oferuje nieograniczoną przestrzeń i transfer danych, Komunikacja odbywa się przy użyciu protokołu HTTP i interfejsu REST, a duża liczba metod API jest zgodna z interfejsem Amazon S3. e24files dostarcza rozbudowany system uprawnień z możliwością określenia, czy dany obiekt jest prywatny czy publiczny.

Wynajmowanymi zasobami chmury można zarządzać za pomocą wygodnego, webowego panelu administracyjnego lub zewnętrznych narzędzi i interfejsu programistycznego (API). Panel webowy umożliwia uruchamianie nowych instancji wirtualnych oraz zarządzanie nimi. Wbudowana konsola zapewnia dostęp do wiersza poleceń serwera umożliwiając administrowanie nim z poziomu przeglądarki internetowej.

API e24cloud jest kompatybilne z API Amazon EC2, co pozwala na wykorzystania posiadanego już kodu źródłowego i narzędzi, a także proste przenoszenie aplikacji i serwisów WWW do różnych dostawców cloud computingu.

Nowy wymiar hostingu

e24cloud_ssh

Żadna chmura nie może funkcjonować bez nowoczesnego centrum danych (a nawet kilku centrów rozmieszczonych na całym świecie), wyposażonego w najnowsze rozwiązania technologiczne oraz spełniającego najwyższe wymagania w kwestii bezpieczeństwa. e24cloud korzysta z centrum danych Beyond.pl, które zapewnia wymagane parametry środowiskowe serwerowni (np. panująca temperatura), dostęp do niezależnych źródeł zasilania energią elektryczną oraz do 10 krajowych i międzynarodowych operatorów telekomunikacyjnych. Są to: ATM, GTS, Netia, PLIX, PIX, TP SA oraz Cogent, Level3 oraz TeliaSonera.

Oktawave

Najpotężniejsza instancja w chmurze Oktawave dysponuje mocą 16 rdzeni procesora i 64 GB pamięci operacyjnej. Instancje mogą być grupowane w logiczne kontenery, aby dostarczać jeszcze więcej mocy obliczeniowych dla usług uruchamianych przez klientów. Oktawave na tle konkurencji wyróżniają: mechanizm automatycznego skalowania wertykalnego, moduł planowania zadań, biblioteka aplikacji oraz funkcje równoważenia obciążenia (loadbalancing) realizowane sprzętowo.

Nowy wymiar hostingu

oktawave_nowa_instancja_1

Szeroki jest wybór systemów operacyjnych (Linux, Windows Server i FreeBSD), oprogramowania baz danych (Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL), do dyspozycji masz też gotowe obrazy środowisk programistycznych do uruchamiania aplikacji pisanych w frameworkach Ruby on Rails, Django oraz Node.js.

Mocną stroną Oktawave’a jest udostępnione API, które pozwala zdalnie zarządzać usługami własnymi (w obrębie konta klienta) oraz swoich klientów (obszar partnera, zespołu administracyjnego) za pomocą zewnętrznych narzędzi.  API Oktawave może służyć m.in. do tworzenia instancji maszyn wirtualnych i zarządzania nimi, konfigurowania snapshotów, mechanizmów autoskalowania, tworzenia współdzielonych dysków wirtualnych, baz danych, kontenerów (klastrów) instancji, a także definiowania zasad dostępu do zasobów zgromadzonych w chmurze.

Właściciele blogów, serwisów czy sklepów internetowych doskonale wiedzą, że zapotrzebowanie na moc serwera może diametralnie się zmienić w ciągu kilku dni, a nawet godzin. Wystarczy odnośnik w serwisie wykop.pl, aby liczba osób odwiedzających twoje strony gwałtownie wzrosła. W przypadku sklepów wyraźnie daje się odczuć wzrost zainteresowania klientów w okresie przedświątecznym czy w czasie trwania promocji lub wyprzedaży.

Nowy wymiar hostingu

oktawave_nowa_instancja_2

Autoskaler Oktawave, na podstawie obserwacji zapotrzebowania na zasoby serwera, może zmieniać parametry instancji wirtualnych (moc procesora, ilość przydzielonej pamięci RAM) tak, aby zapewnić płynne i stabilne działanie twoich stron WWW i usług w chmurze. Ten typ autoskalowania nazywa się wertykalnym. Chmura Oktawave umożliwia również dodawanie kolejnych instancji w kontenerze (klastrze) serwerów wirtualnych obsługujących daną usługę (autoskaling horyzontalny). Obie te metody gwarantują najlepsze wykorzystanie przydzielonych użytkownikowi zasobów chmury przy możliwie najniższym koszcie wynajmu instancji. Parametry instancji oraz kontenerów instancji są bowiem dostosowywane zarówno do wzrostu, jak i do spadku zapotrzebowanie na moc.

Dedykowana chmura OVH

OVH.pl oferuje usługi chmury prywatnej Dedicated Cloud, chmury publicznej Public Cloud z miejscem na przechowywanie danych Cloud Storage oraz Cloud Content Delivery Network (CDN), która umożliwia dostarczanie treści (pliki, obrazy) na żądanie z różnych lokalizacji, tak aby zapewnić do nich najszybszy dostęp użytkownikom na całym świecie.

Dedicated Cloud umożliwia utworzenie wirtualnej serwerowni, w której można uruchamiać serwery wirtualne, klastry serwerów, konfigurować sieć oraz zarządzać przestrzenią dyskową. Rozwiązanie opiera się na oprogramowaniu do wirtualizacji firmy VMware, które zapewnia m.in. mechanizmy kontroli połączeń (komunikacji) między maszynami wirtualnymi VMware vShield Zones, opcje zmiany parametrów maszyny w trakcie jej działania VMware Hot Add oraz funkcje związane z zapewnieniem ciągłości dostępu do usług VMware Fault Tolerance.

Czym jest chmura?

Definicji chmury jest wiele, a każdy dostawca sprzętu, oprogramowania i usług formułuje własną. Chmura jest modna, a zatem wiele firm posługuje się tą nazwą, niekiedy bezpodstawnie.

National Institute of Standards and Technology definiuje chmurę jako powszechny, wygodny i osiągalny na żądanie model zdalnego dostępu do współdzielonych, konfigurowalnych pól zasobów obliczeniowych (sieć, serwery, pamięć masowa, aplikacje, usługi), które mogą być natychmiast dostarczane i udostępniane klientom przy minimalnym nakładzie pracy związanym z zarządzaniem usługą oraz koniecznością interakcji z dostawcą chmury. NIST wyróżnia pięć kluczowych cech modelu chmury obliczeniowej.

  • Chmura musi być dostępna na żądanie (on-demand self-service), dzięki czemu klienci mogą sami zamawiać usługi i zasoby dostarczane w chmurze oraz zarządzać nimi, nie kontaktując się bezpośrednio z dostawcą usługi.
  • Zasoby chmury są dostarczane przez sieć komputerową, zasadniczo przez internet, i dostępne przy użyciu standardowych mechanizmów niezależnych od platformy sprzętowej czy systemowej.
  • Dostawca chmury zapewnia dynamiczną alokację zasobów chmury (resource pooling) dla wielu klientów jednocześnie, przy czym klienci nie wiedzą ani nie mają wpływu na to, skąd (kraj, centrum danych) zasoby te są dostarczane.
  • Możliwe jest elastyczne zamawiania i uwalnianie zasobów chmury na żądanie i według potrzeb klientów.
  • Usługi chmury obliczeniowej muszą być mierzalne, przede wszystkim z uwagi na rozliczenie w modelu pay-per-use$, a dane dotyczące wykorzystania zasobów powinny być dostępne i w pełni przezroczyste zarówno dla dostawcy chmury, jak i dla klientów.

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: