Nowy wymiar hostingu

Brak przestojów, automatyczne skalowanie mocy serwerów do obsługi rosnącego obciążenia oraz płatność tylko za wykorzystane zasoby – to główne korzyści z przesiadki do publicznej chmury obliczeniowej. Ale nie jedyne.


Co łączy właściciela sklepu internetowego z dyrektorem IT w agencji reklamowej? Pierwszy w czasie prowadzonych akcji promocyjnych oraz w okresie przedświątecznym chce obsłużyć wielokrotnie większą liczbę klientów. Drugi kilka razy w roku potrzebuje wydajnych serwerów i szybkich łączy, aby przeprowadzić strumieniową transmisję wysokiej jakości materiałów wideo w sieci. Na pozór reprezentują zupełnie inna branże, profil działalności, itp. Tym, co ich łączy, jest dążenie do optymalizacji kosztów wynajmowanej infrastruktury. Tę zaś zapewniają usługi cloud.

Usługi cloud przeznaczone są zarówno dla firm, których podstawą biznesu jest działalność internetowa, ale i tych, które chcą przenosić swoje systemy, usługi i aplikacje do zewnętrznego centrum danych.

W chmurze możesz w każdej chwili zrezygnować z wynajmowanych zasobów infrastruktury i nie płacić za zasoby, które w danym momencie nie są ci potrzebne. Cechą charakterystyczną „prawdziwej” chmury jest możliwość automatycznego dostosowywania dostępnej mocy obliczeniowej do aktualnych obciążeń serwera. Mechanizm ten nazywa się autoskalowaniem i pozwala zmieniać liczbę rdzeni procesora i ilość pamięci RAM serwera w taki sposób, aby obsłużyć wszystkie żądania klientów w czasie wzmożonego ruchu na stronie lub witrynie sklepu. Kiedy sytuacja wraca do normy, funkcja automatycznego skalowania przywraca wyjściowe parametry serwera, aby nie płacić za zasoby, z których już nie korzystasz.

Konfiguracja mechanizmów automatycznego skalowania pamięci RAM i mocy procesora (CPU) dla instancji serwera w chmurze Pro Cloud w homecloud.pl.

Konfiguracja mechanizmów automatycznego skalowania pamięci RAM i mocy procesora (CPU) dla instancji serwera w chmurze Pro Cloud w homecloud.pl.

Chmura zapewnia natychmiastowy dostęp do zasobów. To dlatego tego typu usługi nazywane są infrastrukturą na żądanie, bowiem uruchomienie nowej instancji serwera zajmuje kilkadziesiąt sekund. W tradycyjnym modelu zamówienie serwera, jego instalacja i wdrożenie trwa z reguły kilka tygodni. Na serwer dedykowany także musisz poczekać co najmniej kilka dni. W chmurze alokacja zasobów odbywa się natychmiast, przy czym ich zamawianie i zwalnianie odbywa się w pełni automatycznie, bez konieczności kontaktu z biurem obsługi klienta. Nie musisz składać zamówienia na usługę, ani podpisywać żadnych umów na wynajem serwera.

Chmura – wybrane profile klientów

  • osoby i firmy, których działalność opiera się na internecie (serwisy informacyjne, portale web 2.0, media społecznościowe, sklepy internetowe, blogi, aplikacje i usługi internetowe);
  • firmy hostingowe, którzy chcą świadczyć usługi internetowe bez inwestowania we własną infrastrukturę,
  • agencje interaktywne i freelancerzy, aby zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę w zakresie zapewnienia im obecności w internecie,
  • programiści i administratorzy IT w celu budowania środowisk testowych, które można szybko wyłączyć, gdy nie będą już dłużej potrzebne,
  • instytucje i przedsiębiorstwa, które wymagają dużych mocy obliczeniowych i zasobów dyskowych (przetwarzanie dużych zbiorów danych, badania naukowe itd.).

Rynek chmury dynamicznie się rozwija. W Polsce duży kawałek tego tortu ma chmura obliczeniowa Oktawave, która pod względem technologicznym konkuruje z największymi światowymi tuzami takimi Microsoft Azure, Amazon EC2 czy Rackspace. Jest też e24cloud.com należący do Beyond.pl ze swoimi centrami danych w Poznaniu i Warszawie.

Ale chmura stanowi wyzwanie dla całej branży hostingowej, a gracze którzy przespali pierwszą falę próbują nadrabiać zaległości. W ostatnich tygodniach ze swoją chmurą wystartowali home.pl oraz nazwa.pl. Ten pierwszy w ramach oferty homecloud.pl dostarcza usługi chmurowe pod marką Pro Cloud. Z kolei nazwa.pl, świadcząca usługi serwerów VPS, dedykowanych i cloud pod marką serwery.pl, zdecydowała się zaprojektować własną infrastrukturę na żądanie w oparciu o otwartą technologię OpenStack. Obie usługi zostały udostępnione klientom na zasadach komercyjnych. Wystarczy założyć konto, testować i uruchamiać własne projekty sieciowe.

Infrastruktura na żądanie w serwery.pl oparta została na otwartym oprogramowaniu OpenStack wykorzystywanym w projektach takich marek jak Yahoo, HP, IBM, Intel czy Cisco. Na zrzucie charakterystyczny panel zarządzania chmurą w OpenStack.

Infrastruktura na żądanie w serwery.pl oparta została na otwartym oprogramowaniu OpenStack wykorzystywanym w projektach takich marek jak Yahoo, HP, IBM, Intel czy Cisco. Na zrzucie charakterystyczny panel zarządzania chmurą w OpenStack.

Elastyczność i wydajność

Klasyczny hosting kosztuje od 300 do 1200 zł rocznie, przy czym płatność za serwer wirtualny wnoszona jest z góry. Nie dostaniesz zwrotu pieniędzy, jeśli nie będziesz zadowolony z jakości usługi, albo nie będziesz już potrzebował nieograniczonego transferu, dużej przestrzeni dyskowej ani licznych kont e-mail. W przypadku serwerów VPS rozliczenie odbywa się w cyklu miesięcznym. Barierą zamówienia serwera dedykowanego mogą być z kolei duże koszty instalacji oraz wysoki, stały abonament miesięczny. W wielu sytuacjach, aby uzyskać atrakcyjne ceny wynajmu konieczne jest podpisanie umowy długoterminowej.

W usługach chmurowych moc obliczeniowa i zasoby rozliczane są w cyklach godzinowych, a to oznacza, że możesz zwiększać i zmniejszać parametry serwera, włączać lub wyłączać kolejne maszyny internetowe wtedy, kiedy potrzebujesz, płacąc wyłącznie za zużyte zasoby. Nie ponosisz także żadnych kosztów utrzymania serwerów (prąd, naprawy, internet). W chmurze od początku wiesz, ile wydasz za obsługę swoich wirtualnych instancji.

Zarządzanie instancją (serwerem wirtualnym) w chmurze może odbywać się z poziomu aplikacji napisanej w Javie, a uruchomionej w przeglądarce internetowej. Na zrzucie konsola udostępniana w ramach panelu zarządzania e24cloud.com.

Zarządzanie instancją (serwerem wirtualnym) w chmurze może odbywać się z poziomu aplikacji napisanej w Javie, a uruchomionej w przeglądarce internetowej. Na zrzucie konsola udostępniana w ramach panelu zarządzania e24cloud.com.

Wbrew pozorom, chmura wcale nie kosztuje dużo, a w wielu zastosowaniach jest po nawet tańsza niż klasyczne VPS-y czy serwery dedykowane. W ofercie serwery.pl podstawowa instancja chmury m1.tiny (1 rdzeń procesora, 0,5 GB pamięci RAM) kosztuje 36 zł netto miesięcznie. Wynajęcie mocniejszej konfiguracji (2 rdzenie, 2 GB RAM) to wydatek 95 zł za miesiąc. Do każdej z instancji dołączane jest 10 GB przestrzeni dyskowej, a każdy kolejny gigabajt kosztuje 1,8 zł miesięcznie, choć w kontekście chmury lepszym odniesieniem, będzie tutaj cena za godzinę wynajmu (0,0025 zł). Przypomnijmy: nie korzystasz, nie płacisz.

Zwróć jednak uwagę, że to nie wszystkie koszty, które ponosisz za korzystanie z chmury. Do ceny wynajmu instancji musisz doliczyć koszt transferu danych (ruch wychodzący; przychodzący do chmury z reguły jest bezpłatny), korzystanie z dodatkowych usług, np. adresów IP czy VPN, wynajmu licencji na system operacyjny czy panel zarządzania. Niemniej dzięki chmurze każda firma może dobrać elastyczne rozwiązanie dopasowane do jej potrzeb i możliwości finansowych. I nadal pozostaje to ciekawa alternatywa dla VPS i serwerów dedykowanych.

Panel główny e24cloud.com umożliwia zarządzanie serwerami w chmurze, plikami oraz backupem. Z tego miejsca sprawdzisz rozliczenia za usługi oraz doładujesz konto nowymi środkami.

Panel główny e24cloud.com umożliwia zarządzanie serwerami w chmurze, plikami oraz backupem. Z tego miejsca sprawdzisz rozliczenia za usługi oraz doładujesz konto nowymi środkami.

Problemem hostingu współdzielonego i VPS jest współdzielenie tej samej fizycznej maszyny między kilkoma klientami. O ile w przypadku VPS liczba rdzeni procesora i ilość pamięci RAM są gwarantowane to już wydajność dysków zależy od aktualnego obciążenia serwera. W „prawdziwej” chmurze jest inaczej, bowiem operacje odczytu i zapisu danych rozliczane są jak każdy inny udostępniany zasób infrastruktury na żądanie.

Przykładowo, Oktawave szczyci się rozwiązaniem przechowywania danych, opartym na rozproszonych węzłach pamięci masowej, co ma zapewnić najwyższą wydajność operacji odczytu i zapisu oraz zagwarantować, że dane te nie zostaną utracone. Administrator może sam wybrać klasę wydajności (tzw. tier) dysków w zależności od tego, co na nich przechowuje i jak szybkiego dostępu do tych danych oczekuje. I tak, wydajność pracy bazy danych na wolumenie klasy Tier-5 w Oktawave jest porównywalna z pracą w pamięci operacyjnej (tzw. ramdysk). To pokazuje, że pamięć masowa chmury może być wielokrotnie wydajniejsza niż najszybsze dyski i macierze dyskowe.

Dodawanie nowego wolumenu dyskowego w chmurze Oktawave. Na tym etapie możesz określić szybkość dysków wskazując pożądaną klasę wydajności (Tier) dla danego wolumenu.

Dodawanie nowego wolumenu dyskowego w chmurze Oktawave. Na tym etapie możesz określić szybkość dysków wskazując pożądaną klasę wydajności (Tier) dla danego wolumenu.

Zarządzanie, konfiguracja, dodatki

Zarządzanie zasobami chmury odbywa się przez wygodny panel webowy, który umożliwia uruchamianie i zatrzymywanie instancji serwerów, zamawianie i podłączanie zasobów dyskowych, uruchamianie baz danych itd. Zdarza się, że możesz wykorzystać standardowe protokoły chmury i narzędzia, aby uzyskiwać dostęp do zasobów zgromadzonych w chmurze np. plików w obiektowym systemie plikowym.

Zarządzanie instancją w chmurze Oktawave. Z tego miejsca możesz wykonać zrzut maszyny (snapshot), włączyć mechanizmy monitorowania oraz automatycznego skalowania oraz wyświetlić dane dostępowe do serwera.

Zarządzanie instancją w chmurze Oktawave. Z tego miejsca możesz wykonać zrzut maszyny (snapshot), włączyć mechanizmy monitorowania oraz automatycznego skalowania oraz wyświetlić dane dostępowe do serwera.

I w końcu chyba najważniejsza rzecz, a mianowicie API, czyli interfejs programistyczny, który umożliwia automatyzację zadań zarządzania infrastrukturą serwerową, jej monitorowanie i diagnostykę czy tworzenie własnych narzędzi i integrację chmury z własnymi systemami. Liczba zastosowań API ograniczona jest wyobraźnią programisty: może on napisać narzędzia czy skrypty, które pozwolą np. uruchomić nową instancję chmury, zaplanować opcje autoskalowania, czy zarządzać dyskiem wirtualnym, bez potrzeby logowania się do panelu administratora. Dostęp do API wraz z potrzebną dokumentacją, jak go używać, dostaniesz w pakiecie. Próba automatyzacji zarządzania serwerami VPS i dedykowanymi we własnym zakresie to już potężne wyzwanie administracyjne.

Zostań dostawcą hostingu

Chmura to jeden z najważniejszych trendów IT w ostatnich latach, wobec którego branża hostingowa nie może przejść obojętnie. Tylko duzi gracze dysponują pieniędzmi na budowę centrum danych, ale dzięki chmurze profesjonalnym dostawcą hostingu może zostać każdy, nie inwestując w to przedsięwzięcie znaczących środków finansowych. Tak działa hosting w MegiTeam, zbudowany na chmurze Oktawave oraz Zenbox, który zdecydował się zaprojektować własną chmurę hybrydową wykorzystując przy tym serwery chmury e24cloud.com. To tylko dwa przykłady jak chmura może wspomóc twój biznes, choć sama w sobie nie jest lekarstwem na brak pomysłu.

Obu tym firmom udało się znaleźć niszę rynkową i podejść do tematu hostingu w odmienny sposób, oferując klientom unikalne usługi i produkty. Dzięki chmurze, zamiast zajmować się centrum danych i serwerami, każda z tym firm mogła skupić na tym, na czym zna się najlepiej, czyli rozwijaniu swojej platformy.

Usługi chmurowe dają nie tylko pełną swobodę w zarządzaniu serwerem i zasobami dyskowymi, ale oferują gotowe systemy do wykorzystania na wynajmowanych serwerach wirtualnych. Liczba zastosowań udostępnionych obrazów jest niemal nieograniczona i tylko od ciebie zależy, czy wybierzesz surową instancję serwera, czy gotowy produkt do zarabiania na blogu, w sklepie internetowym lub jako reseller, który oferuje klientom usługi internetowe.

Na przykład w ofercie e24cloud.com znajdziesz wiele gotowych obrazów systemów, które możesz wdrażać w instancjach wirtualnych chmury kilkoma kliknięciami. e24webserver to klasyczny serwer webowy z zainstalowaną platformą LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) dla uruchamiania dynamicznych stron WWW i aplikacji webowych. Inna ciekawa pozycja to e24owncloud, który pozwala w mgnieniu oka stworzyć osobistą chmurę do przechowywania plików multimedialnych i dokumentów, obraz e24gamepanel z serwerem gier Minecraft i komunikacji między graczami TeamSpeak z opcją zarządzania serwerem przez BGPanel. Z kolei dzięki e24panel z zainstalowanym oprogramowaniem ZPanel oraz ISPConfig sam możesz stać się dostawcą hostingu.

Oktawave uruchomiła Market aplikacji, w którym już dzisiaj znajdziesz popularne aplikacje webowe, gotowe do uruchomienia w środowisku chmury.. Do wyboru masz systemy CMS i blogi (Wordpress, Drupal, Joomla), sklepy internetowe (jest Magento, Prestashop, ale i osCommerce), fora internetowe, galerie zdjęć oraz aplikacje przydatne w prowadzeniu biznesu, które możesz udostępnić swoim pracownikom m.in. Redmine (zarządzanie projektami) i vTiger (system CRM do gromadzenia informacji o kontaktach z klientami). Market aplikacji ma być nie tylko kolejnym autoinstalatorem skryptów webowych, ale miejscem, w którym programiści będą mogli wystawić na sprzedaż swoje aplikacje, a klienci kupować je i uruchamiać w chmurze, tak samo jak kupują aplikacje w sklepie Google Play.

Kiedy nie potrzebujesz chmury

Usługi cloud pozwalają dostosować plan hostingowy do biznesu, bowiem wzrost liczby odwiedzających twoją stronę bezpośrednio przekłada się na przychody z reklamy czy sprzedaży w sklepie, a za hosting płaci się tyle, jak duże jest dane przedsięwzięcie. Chmura pozwala realizować pomysły, które do tej pory nie były możliwe do wykonania bez ponoszenia dużych kosztów inwestycji w infrastrukturę IT.

Jeżeli jednak chcesz uruchomić tylko prostą wizytówkę swojej firmy w sieci, wykorzystać serwer do utrzymywania kont pocztowych dla pracowników, albo po prostu nie masz żadnych szczególnych wymagań odnośnie witryny WWW, a ruch na niej rozkłada się równomiernie, lepiej pozostań przy klasycznym hostingu współdzielonym. Do czasu, aż ten przestanie ci wystarczać…