Nowy wymiar prezentacji

Jeśli nie chcesz, żeby goście zasypiali na prowadzonej przez ciebie prezentacji, powinieneś ubarwić jej przebieg. Warto w tym celu sprawdzić dodatek dla PowerPointa 2007 o nazwie pptPlex, który podnosi poziom interakcji i wprowadza ożywienie do standardowych slajdów.


Jeśli nie chcesz, żeby goście zasypiali na prowadzonej przez ciebie prezentacji, powinieneś ubarwić jej przebieg. Warto w tym celu sprawdzić dodatek dla PowerPointa 2007 o nazwie pptPlex, który podnosi poziom interakcji i wprowadza ożywienie do standardowych slajdów.

Co by nie mówić o oprogramowaniu Microsoft PowerPoint 2007, zawsze jest się do czego przyczepić w kwestii atrakcyjności tworzonych dzięki niemu prezentacji. Są one zwykle dość standardowe i pozbawione polotu, co jest oczywiście głównie „winą” ich autorów, stosujących jedynie podstawowe narzędzia. Jeśli weźmiemy pod uwagę coraz szerszą ekspansję technologii Flash, w której ilość artystycznych środków wyrazu jest praktycznie nieograniczona, to wydaje się, iż produkt firmy z Redmond musi mieć coś na swoją obronę. Po przetestowaniu opisywanej w tym artykule wtyczki opracowanej w Microsoft Office Labs można odnieść wrażenie, iż przedstawiciele koncernu, póki co, mogą spać spokojnie.

Nie tylko liniowo

O ile w samych slajdach możemy umieścić różne elementy ubarwiające prezentację, sam jej przebieg w programie PowerPoint 2007 jest niestety pozbawiony fajerwerków i wygląda zawsze tak samo: slajdy wyświetlane są według kolejności ułożenia w konspekcie. I tu pojawia się bezpłatny dodatek pptPlex współpracujący z oryginalnymi narzędziami PowerPointa (w systemach Vista i XP). Jest on widoczny po ponownym uruchomieniu programu, jako dodatkowa, ostatnia karta w menu nawigacyjnym.

Do prezentacji wstawiane są niewidoczne w trakcie wyświetlania w tradycyjnym trybie sekcje (divider), które grupują następujące po nich slajdy. Same slajdy tworzymy oczywiście tradycyjną techniką, natomiast pptPlex służy do utworzenia wspólnego tła, w którym zostaną pokazane sekcje z miniaturami slajdów. Ich liczba nie jest oszałamiająca, za to jakość ich wykonania oraz pomysłowość autorów mogą nam nieco osłodzić ich niedobór.

Wybieranie tła dla pokazu w trybie pptPlex.

Wybieranie tła dla pokazu w trybie pptPlex.

Uruchomienie gotowej prezentacji musisz wykonać z poziomu karty pptPlex, w sekcji Start pptPlex, a nie pomocą tradycyjnego klawisza F5. Masz tam do dyspozycji trzy tryby: podgląd całego szablonu, z którego jest dostęp do wszystkich slajdów, rozpoczęcie od aktualnie wybranego slajdu, lub też od pierwszego slajdu w prezentacji.- wówczas ukazuje się wybrane tło, a w nim sekcje z miniaturami należących do nich slajdów; możesz je powiększać, bez utraty jakości, za pomocą dwukrotnego kliknięcia lewym klawiszem myszki. Użycie prawego klawisza powoduje uaktywnienie funkcji zmniejszania. Ale uwaga: uruchomienie prezentacji wymaga pobrania specjalnego dodatku eksportującego plik do formatu XPS (microsoftowy analog formatu PDF) – program sam przenosi nas na właściwą stronę internetową, jeśli stwierdzi nieobecność dodatku.

Co ciekawe, możesz dodać do slajdów dowolny dokument pakietu MS Office, który będzie można oddzielnie wyświetlić – jeśli jest to na przykład wielostronicowy dokument Worda, ukażą się przyciski nawigacyjne. Mamy też możliwość wybrania licznych dodatkowych ustawień (Advanced Options) regulujących sposób wyświetlania prezentacji i poszczególnych slajdów w trybie pptPlex – kolor i szablon miniatury, efekty przejść czy wyświetlanie tytułów i numerów części. Można nawet odmiennie zdefiniować opcje dla poszczególnych sekcji.

Pokaz na czwórkę

Widok przykładowej prezentacji uruchomione w trybie pptPlex – widać w niej sekcje z miniaturami slajdów.

Widok przykładowej prezentacji uruchomione w trybie pptPlex – widać w niej sekcje z miniaturami slajdów.

Naszym zdaniem ten ciekawy dodatek z pewnością ubarwi pokazy tworzone w najnowszym PowerPoincie. Jest to po prostu narzędzie oferujące alternatywną metodę wyświetlania zawartości prezentacji. Może je użyć w trakcie budowania pokazu od początku, jak też wpleść jego narzędzia w już istniejącą prezentację. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pokaz mógł być wyświetlany klasycznie lub z pomocą pptPlex, zależnie od okoliczności.

Przy okazji mamy nadzieję, że z czasem pojawi się większa liczba szablonów dla pptPlex - niestety, póki co, nie możemy liczyć na polski interfejs pptPlex. Mamy nadzieję, że wraz z rozwijaniem aplikacji pojawią się dodatkowe wersje językowe.

Werdykt redakcji

Plusy:

- łatwa obsługa

- niestandardowa nawigacja w prezentacjach

- możliwość powiększania i zmniejszania slajdów bez utraty jakości

- możliwość umieszczania w slajdach dokumentów MS Office

- ciekawe szablony

Minusy:

- brak polskiej wersji językowej

- mała liczba szablonów

OCENA: 8/10

Podsumowanie:

Gdyby nie ograniczona baza szablonów oraz brak polskiej wersji językowej, o pptPlex można by mówić w samych superlatywach. Mimo wszystko, zdecydowanie warto sprawdzić.

Informacje: http://www.officelabs.com/projects/pptPlex