Nowy zawodnik NVidii jeszcze w tym roku

Do sprzedaży trafiają właśnie pierwsze modele nowych kart NVidii GeForce FX 5900, które bazują na procesorze o kodowej nazwie NV35. NVidia zakasała jednak rękawy i chcąc odrobić straty spowodowane niewypałem, jakim był układ NV30 już teraz gorączkowo pracuje nad kolejnym procesorem - NV40. Ma on być dwa razy wydajniejszy niż najszybszy dostępny aktualnie GeForce.

Podczas AMD Tech Tour 2003, NVidia ujawniła kilka szczegółów dotyczących nowego układu. NV40 ma bazować na całkowicie nowej architekturze. Nowa strategia mówi o tym, że producenci gier mają zawierać w swoim oprogramowaniu funkcje, które dostępne będą wyłącznie dla użytkowników kart NVidii.

Na imprezie AMD NVidia, przyznała także, że już w lipcu na rynku pojawią się pierwsze płyty główne z chipsetami nForce3 przeznaczone do obsługi procesorów Opteron.

Najbardziej prawdopodobnym momentem premiery NV40 jest corocznie obywający się w Las Vegas - Comdex 2003. Bazując na doświadczeniach z ubiegłorocznych targów należy przypuszczać, że po oficjalnej premierze procesora, trzeba będzie poczekać mniej więcej do okolic grudnia na pojawienie się pierwszych kart graficznych z nowymi układami.