Nubia Alpha - pierwsze wrażenia

Nubia chce, abyś pozbył się telefonu dla jego elastycznego zegarka/telefonu hybrydowego, Nubia Alpha. Przetestowaliśmy goi wyjaśniamy, dlaczego warto się na razie wstrzymać z zakupem.


Targi MWC 2019 zostały zdominowane przez elastyczne wyświetlacze, ale większość z nich została umieszczona w składanych telefonach hybrydowych, jak Samsung Galaxy Fold lub Huawei Mate X. Nubia Alpha to urządzenie innego typu, które jest telefonem oraz zegarkiem, który owija się wokół nadgarstka w jednym.

Sprawdzamy, czy to dobry sposób, aby całkowicie zastąpić klasycznego smartfona zegarkiem z elastycznym ekranem?

Nubia Alpha - pierwsze wrażenia

Źródło: techadvisor.co.uk

Cena i dostępność

Nubia Alpha zadebiutowała w Chinach 8 kwietnia w wersji z łącznością Bluetooth. Ma trafić do sprzedaży także w Europie i Ameryce Północnej w cenie 449 euro oraz 449 dolarów w niedalekiej przyszłości. Nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery, ale Nubia ujawniła, że pierwsze 50 zamówień za pośrednictwem ich oficjalnego sklepu będzie dostarczane z darmową parą słuchawek Bluetooth.

Jeśli chcesz kupić wersję z eSIM, która umożliwia odbieranie połączeń i dostęp do Internetu bez telefonu, będziesz musiał poczekać trochę dłużej. Ta wersja zadebiutuje na rynku Chińskim jeszcze w kwietniu, ale do Europy dotrze dopiero w trzecim kwartale 2019 roku, a w Ameryce Północnej pojawi się jeszcze później - w czwartym kwartale tego roku.

Model eSIM również będzie kosztować trochę więcej - cena wynosi 549 euro za czarny model i 649 euro za śmieszną wersję pokrytą 18-karatowym złotem.

Elastyczność

Nubia Alpha została zaprojektowana tak, aby była elastyczna na więcej niż jeden sposób. Oczywiste jest to, że duży (jak na zegarek) 4 calowy elastyczny wyświetlacz OLED owija się wokół przodu nadgarstka.

Elastyczna konstrukcja oznacza, że bez względu na rozmiar nadgarstka i sposób noszenia zegarka, ekran wygina się wokół ramienia, aby dopasować się do użytkownika. Ekran wykonany jest z 11 oddzielnych warstw.

Nubia Alpha - pierwsze wrażenia

Źródło: techadvisor.co.uk

Z rozdzielczością 960 x 192 pikseli, przy 244ppi, ekran jest niezaprzeczalnie dziwny. Nubia twierdzi, że bez problemu można go użyć do oglądania zdjęć lub oglądania filmów, ale będzie to wyglądać co najmniej dziwnie, wyświetlane treści będą posiadały nienaturalne proporcje, a cały interfejs użytkownika jest ściśnięty i ciężko się w nim odnaleźć.

Mimo to, panel OLED wydawał się ostry i jasny podczas krótkiego czasu spędzonego z urządzeniem, a my byliśmy pod wrażeniem elastycznych elementów - Nubia Alpha wygina się tylko na tyle, aby wygodnie dopasować się do nadgarstek, a powierzchnia dotykowa pozostaje idealnie gładka i nie wygląda na tanią w porównaniu np. z Galaxy Fold.

Główna część korpusu wykonana jest ze stali nierdzewnej, a stalowy pasek złożony jest z odpinanych ogniw, które pomogą Ci znaleźć odpowiedni dla Ciebie rozmiar. Tył korpusu jest również zaokrąglony, aby lepiej dopasować się do ręki użytkownika. Całość wygląda naprawdę porządnie, a konstrukcja jest przemyślana i nie powinna sprawiać problemów podczas codziennego użytkowania. Do zapięcia również nie mamy żadnych zastrzeżeń.

Nubia Alpha powinna być także wytrzymała, a codzienne użytkowanie nie powinno zrobić na niej wrażenia. Urządzenie jest chronione za pomocą normy IP65, co oznacza, że Nubia jest odporna na zachlapania lub spacer w deszczu, ale nie powinniśmy z nią pływać. Producent twierdzi, że zegarek przeszedł szereg różnych skomplikowanych testów wytrzymałości i upadku.

Nubia Alpha - pierwsze wrażenia

Źródło: techadvisor.co.uk

Intrygujące zagięcie

Wszystko wygląda świetnie, a sam wyświetlacz jest naprawdę imponujący, i prawdopodobnie lepiej wykorzystuje elastyczną technologię, niż składane telefony - ale niestety Nubia Alpha zawodzi tak szybko, jak tylko spróbujesz jej użyć.

Najpierw zajmijmy się najśmielszym twierdzeniem producenta, który twierdzi, że Alpha ma służyć nie tylko jako smartwatch, ale ma być również smartfonem. Oznacza to, że nie tylko może łączyć się z Internetem bez podłączonego telefonu, ale może również wysyłać i odbierać SMS'y i rozmowy telefoniczne bez dodatkowych akcesoriów.

Rzecz w tym, że jest to dokładnie to, co Apple Watch 4 robi, i kilka innych smartwatch'y z eSIM, i nikt nie ma zamiaru porzucić ich iPhone dla Apple Watch. Nubia wydaje się myśleć, że rozmiar ekranu jest jedyną rzeczą powstrzymującą ludzi od zastąpienia ich telefonu zegarkiem, a nie w tym rzecz.

Po pierwsze, wydajność - Nubia Alpha posiada w sobie Snapdragona Wear 2100 - trzyletni procesor od Qualcomm, który wspomagany jest przez 1 GB pamięci RAM i 8 GB wbudowanej pamięci masowej. W porządku, jak na zegarek (choć są mocniejsze urządzenia), ale nie może on konkurować ze Snapdragonem 855 i 6 GB pamięci operacyjnej RAM, czyli zestawem znanym z wielu tegorocznych smartfonów.

Po drugie, żywotność baterii. Nubia Alpha posiada w sobie akumulator o pojemności 500 mAh, a producent twierdzi, że urządzenie będzie dziać od jednego do dwóch dni. Jesteśmy trochę sceptyczni, ponieważ 4 calowy ekran OLED z pewnością będzie pobierał więcej energii, niż w innych smartwatch'ach. Dodatkowo dochodzą funkcje śledzenia aktywności, monitorowania tętna oraz snu.

Prawdopodobnie nie zamierzasz też zrezygnować ze swojego smartfonowego aparatu fotograficznego. Oczywiście, jest tu matryca o rozdzielczości 5 Mp, ale aparat na nadgarstku naprawdę nie jest dobrym pomysłem. Możesz też nagrywać wideo, ale tylko o długości do 10 sekund.

Następnie przechodzimy do aplikacji. Zegarek może uruchomić tylko ułamek aplikacji, które posiadamy na smartfonie, a Nubia dodatkowo skomplikowała sprawę, korzystając z własnego systemu operacyjnego - Alpha OS, co oznacza, że obsługa aplikacji jest ograniczona.

Sam system jest dziwny. Nubia obiecuje "hiper-wymiarową interakcję" - cokolwiek to, oznacza, ale rezultatem jest zasadniczo system operacyjny, który składa się z wielu długich list ikon, które można przewijać i przesuwać. Listy są z grubsza pogrupowane - wszystkie elementy śledzenia kondycji są razem - ale nadal będziesz musiał dużo przewijać, aby znaleźć to, czego potrzebujesz.

Na szczęście, Nubia próbowała poprawić wrażenia związane z przewijaniem wielu pionowych list. Niestety, nie udało jej się do końca. Podobnie, do zaprezentowanego ostatnio LG G8 ThinQ, Alpha pozwoli Ci kontrolować urządzenie bez dotykania ekranu rejestrując ruchy palców w powietrzu nad nim.

Przesuwasz palec w górę i w dół, aby przewijać, lub w lewo i w prawo, aby poruszać się między menu, a jeśli masz szczęście, zegarek będzie prawidłowo rozpoznawać, w którą stronę próbujesz machnąć i postępować odpowiednio. Można również uszczypnąć, aby powrócić w poprzednie miejsce, ale po 20 nieudanych próbach poddaliśmy się.

Nubia Alpha - pierwsze wrażenia

Źródło: techadvisor.co.uk

Podsumowanie

Przesadna ambicja firmy Nubia zabiła smartwatch Alpha. Gdyby firma na targach MWC zaprezentowała zwykłego smartwatch'a z elastycznym ekranem OLED, być może bylibyśmy pod wrażeniem, ale Alpha zrobić o wiele więcej. Niestety bezskutecznie, co psuje pierwsze wrażenia.

Nubia chce za pomocą Alpha zastąpić Twój telefon, ale tak się z pewnością nie stanie. Firma chce na nowo zdefiniować smartwatch'e. To raczej też się nie uda. Urządzenia z Wear OS nie są popularne, a właściciele Apple Watch są z nich zadowoleni i z pewnością wymienią swój zegarek na nowszy model zamiast kupować Nubię.