Nuk - komunikacja przyszłości

Firma Lernout & Hauspie na konferencji Demo2000 zaprezentuje prototyp elektronicznego organizera, oferującego bezprzewodowy dostęp do Internetu, oraz funkcje rozpoznawania mowy.

Prototyp nowego urządzenia zaprojektowanego przez firmę Lernout & Hauspie nosi roboczą nazwę Nuk - od hawajskiego słowa "nukulu" oznaczającego "echo". Urządzenie pracuje w systemie Linux i zaopatrzone jest w procesor StrongARM. Nuk pozwala użytkownikowi bezprzewodowo przeglądać sieć, wysyłać listy oraz przeprowadzać operacje na plikach za pomocą komend głosowych.

"Większość użytkowników korzysta z przenośnych urządzeń w czasie podróży i często musi swobodnie używać rąk, a poza tym ręczne wprowadzanie danych jest niewygodne z powodu małych rozmiarów urządzeń klasy palmtop" - twierdzi Gaston Bastiaens, prezes Lernout & Hauspie. "Poza tym pojawianie się na ekranie dyktowanego przez nas tekstu jest bardzo interesującą opcją, a klienci wkrótce nie będą już w ogóle zainteresowani urządzeniami nie oferującymi takich możliwości" - dodaje.

Według ekspertów z IDC, tego typu urządzenia w 2002 r. znajdą się w centrum ogólnego zainteresowania: od producentów komputerów do firm dostarczających sprzęt gospodarstwa domowego. "To dopiero początek, ale niebawem będzie to jedna z najszybciej rozwijających się kategorii produktów w całym przemyśle telekomunikacyjno-informatycznym" - twierdzi Kevin Hause z IDC.

Komercyjna premiera Nuka jest zapowiedziana na koniec bieżącego roku.

www.news.com