Null - co to znaczy?

Null to termin, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza "zero". W świecie programowania pełni dość ważną i specyficzną funkcję. Poniżej wyjaśniamy co to znaczy.

Null - pisany czasem jako "Nul" - to określenie wartości nieokreślonej lub/i pustej. Informuje o... braku informacji, a służy jako wypełniacz. Funkcja ta powstała jeszcze w czasach zapisu danych na dziurkowanych taśmach - zapisywano ją jako obszar bez dziurek. Aktualnie używa się go w takich językach programowania jak m.in. C, Pascal, Python (tu występuje jako None) czy Visual Basic (tu pisze się go jako Nothing). Nieco inne znaczenie posiada pod systemami uniksowymi - /dev/null jest używane do usuwania niepotrzebnych danych z procesów, pełniąc rolę wirtualnego składu rzeczy niepożądanych.

Null - co to znaczy?

Null w SQL wskazuje na brak danych w bazie, może również oznaczać wartość nieznaną. Nie zalicza się go do domeny danych, ale traktuje jako znacznik. Do jego obsługi przeznaczone są dwie funkcje. Pierwszy to Nullif - jeśli pierwszy parametr ma wartość taką samą, jak drugi, zwraca Null. W przeciwnym razie zwraca wartość pierwszego parametru. Drugi - Coalesce - zwraca pierwszy parametr z listy, który nie jest Null. Niestety, stosowanie Null w SQL może prowadzić do wielu błędów na skutek mylenia Null w zerem bądź też pustym tekstem.

Zobacz również:

  • Zrekonstruowano twarze egipskich mumii