Nvidia 3D Vision 2, czyli znacznie lepszy efekt "trójwymiarowości"

Firma Nvidia zaprezentowała następną generację technologii 3D - 3D Vision 2. Dzięki niej gracze będą mogli cieszyć wzrok "trójwymiarowym" obrazem cechującym się "dwukrotnie większą jasnością i dużo intensywniejszymi kolorami od tych spotykanych w innych technologiach 3D".


Nowe wydanie "trójwymiarowej" technologii Nvidii - 3D Vision 2 - składa się z dwóch elementów. Pierwszy to nowe okulary 3D, natomiast drugi technologia o nazwie 3D LightBoost.

Okulary 3D Vision 2

Nowe okulary NVIDIA 3D Vision zostały zaprojektowane z uwzględnieniem sugestii graczy. Cechuje je, w porównaniu do wcześniejszej ich wersji, większa o 20% powierzchnia soczewek co przekłada się na zapewnienie graczowi szerszego kąta widzenia oraz lepsze zabezpieczenie przed niepożądanym wpływem zewnętrznego światła.

Zobacz również:

  • RTX 3070 Ti - gdzie kupisz w Polsce? I za ile? [aktualizacja 02.12.2021]
  • NVIDIA potwierdza GeForce RTX 2060 12 GB. Ale... nie tak całkiem oficjalnie

Okulary zostały wykonane z miękkich materiałów kompozytowych i komunikują się za pomocą podczerwieni. Jeżeli posiadamy monitor oferujący wbudowany nadajnik podczerwieni wystarczy, że kupimy same okulary. W przeciwnym wypadku będziemy musieli kupić zestaw oferujący dodatkowo nadajnik IR (o wielkości 164 x 163 x 41 mm) wpinany do portu USB komputera.

Trzeba tutaj też wyraźnie zaznaczyć, że okulary Nvidii wykorzystują technologię aktywną (migawkową), która według wielu osób jest gorsza od pasywnej (polaryzacyjnej).

Ich specyfikacja przedstawia się następująco:

Wymiary: 16,5 x 16,2 x 4,1 cm

Waga: 56 gramów

Zasięg: odbiór sygnału w promieniu od 0,5 do 4,5 metra

Czas działania akumulatora: 60 godzin (ładowanie poprzez podłączenie do portu USB)

Technologia 3D LightBoost

Jest to nowa technologia, dzięki której wyświetlany "trójwymiarowy" obraz ma się charakteryzować, wedle zapewnień Nvidii, "bogatszymi kolorami i dwukrotnie większą jasnością [dzięki połączeniu wyższej jasności kompatybilnych wyświetlaczy z większymi szkłami nowych okularów - red.] w porównaniu z obrazami tworzonymi przez inne rozwiązania 3D". Co istotne, dzięki 3D LightBoost powinien także zostać zmniejszony efekt widma charakterystyczny dla technologii stereoskopowej.

Nvidia się chwali

"Połączenie okularów 3D Vision 2 firmy NVIDIA i monitorów lub komputerów przenośnych wyposażonych w technologię LightBoost umożliwia tworzenie przepięknych, jasnych i wyraźnych światów przed oczami użytkownika. Zespół techników firmy NVIDIA wprowadził znaczące usprawnienia w technologii wyświetlania stereoskopowego obrazu na komputerach PC, dzięki którym wrażenia z gier uruchamianych na tej platformie są lepsze od wrażeń, jakie spotykamy w najlepszych filmach 3D" - twierdzi Phil Eisler, dyrektor generalny ds. 3D Vision w firmie NVIDIA.

Kompatybilne urządzenia

Pierwszym monitorem na rynku, który będzie mógł się pochwalić certyfikatem NVIDIA 3D LightBoost będzie ASUS VG278H. Pojawi on się na rynku pod koniec tego miesiąca w cenie 699 USD i będzie dostarczany wraz z okularami NVIDIA 3D Vision 2.

Urządzenie oferuje 27-calowy ekran o rozdzielczości Full HD, który podświetlany jest diodami LED i korzysta z technologii Trace Free II umożliwiającej wyświetlanie obrazu (można go dostarczyć za pomocą wejść 3D HDMI 1.4 oraz Dual-link DVI) z częstotliwością odświeżania 120 Hz. Oczywiście jak przystało na monitor przeznaczony przede wszystkim dla graczy, oferuje on też bardzo szybki czas reakcji matrycy wynoszący 2 milisekundy.

Warto dodać, że podobne konstrukcje w ciągu kilku najbliższych miesięcy zamierzają też wprowadzić na rynek takie firmy jak Acer i BenQ. Co więcej, w sprzedaży pojawią się również kompatybilne z technologią NVIDIA 3D notebooki Toshiby (modele Satellite P770/P775, Dynabook Satellite T572, Dynabook T572 i Qosmio X770/X775), do których z czasem dołączy sprzęt innych producentów.

Dostępność i ceny

Zestaw składający się z jednej pary okularów 3D Vision 2 i bezprzewodowego nadajnika podczerwieni podłączanego do gniazda USB został wyceniony na 149 USD. Powinien on się pojawić w sprzedaży jeszcze w tym miesiącu.

Klient będzie też miał możliwość zakupienia dodatkowej pary okularów w cenie 99 USD.

Osoby zainteresowane bardziej szczegółowymi informacjami na temat nowej technologii zapraszamy do odwiedzenia strony Nvidii.