Nvidia: CUDA pojawi się na komórkach

Nvidia, znany producent chipów do kart graficznych, planuje wprowadzenie architektury CUDA na wszystkich produkowanych przez siebie procesorach graficznych (włączając w to chipy przeznaczone dla telefonów komórkowych).

Firma Nvidia poinformowała o zamiarze wprowadzenia architektury CUDA we wszystkich produkowanych przez siebie chipach przeznaczonych do kart graficznych. Jednakże przedstawiciel amerykańskiego producenta przyznał, że pierwsza wersja architektury Tegra (jej premiera ma się odbyć w przyszłym roku) nie będzie jeszcze zawierać tego rozwiązania.

Szefowie firmy Nvidia nie ukrywają, że CUDA jest częścią strategii firmy mającej na celu nadanie GPU, produkowanym przez tą firmę, wielu nowych zastosowań. Chodzi, przede wszystkim, o przeprowadzanie bardzo skomplikowanych obliczeń, które z użyciem technologii Nvidii mogą być wykonywanie znacznie szybciej.

Zobacz również:

  • Premiera Nvidia RTX 3080 Ti opóźniona do lutego - RTX 3060 w styczniu
  • New World - komentarz Amazonu w sprawie spalonych kart NVIDII
  • Karty graficzne stanieją dopiero w 2023 roku!

"Wierzymy, że GPU nie będą już dłużej kojarzone jedynie z grafiką. Ich zastosowania są znacznie bardziej szerokie. Obejmują wszystko to, co powiązanie jest z ogromną ilością danych oraz skomplikowaną matematyką."

Jen-Hsun Huang, współzałożyciel firmy Nvidia, twierdził że CPU są świetne w przetwarzaniu sekwencyjnym. Jednakże okazuje się, że wiele problemów może być rozwiązywanych paralelnie. Tu właśnie otwiera się szansa dla CUDA.

Polecamy również:

NVIDIA: CUDA zamiast superkomputerów

GPU i nVidia CUDA łamią hasła do sieci WiFi

NVidia udostępnia drugie CUDA