Nvidia CUDA trafi do komórek

Nvidia planuje wprowadzić architekturę CUDA do urządzeń przenośnych. Zastosowanie tej technologii w telefonach komórkowych miałoby wielokrotnie zwiększyć ich możliwości.

Nvidia pracuje nad implementacją architektury CUDA na małe urządzenia przenośne. Według szefa firmy nowe rozwiązanie miałoby wejść w życie w ciągu najbliższych kilku lat. Jeśli Nvidii faktycznie udałoby się skutecznie wprowadzić technologię CUDA na smartfony i tablety, urządzenia te byłyby w stanie uruchamiać bardzo zaawansowane graficznie aplikacje.

"Zyski z zastosowanie technologii CUDA w małych urządzeniach przenośnych są zaskakujące", powiedział w wywiadzie z tokijskim oddziałem IDG szef Nvidii, Jen-Hsun Huang.

Zobacz również:

  • ACE - zapamiętaj tę nazwę. To rewolucja na rynku gier
  • Intel opublikował niespodziewaną aktualizację swoich procesorów. O co chodzi?

CUDA umożliwia przeniesienie części zadań z CPU na układ graficzny, który dzięki znacznej ilości rdzeni dużo lepiej radzi sobie np. z zadaniami takimi jak obsługa materiałów wideo. Technologia ta znakomicie sprawdziła się w superkomputerach, a następnie szybko weszła na stałe do komputerów dla zwykłych użytkowników.

"Wyobraź sobie pełną implementację architektury CUDA w smartfonach" - dodał Huang dając przykład aplikacji, która w mgnieniu oka rozpoznałaby z użyciem kamery telefonu stojącą na półce butelkę wina i udostępniła wszelkie informacje o niej i jej zawartości przy użyciu technologii cloud computing. Wszystko to miałoby się dziać praktycznie w czasie rzeczywistym. "Patrzysz na otoczenie przez kamerę telefonu, a informacje o nim natychmiast pojawiają się na ekranie" - mówił szef Nvidii przekonując do tej technologii.

Nvidia zaczyna w coraz większym stopniu skupiać się na technologiach dla mniejszych urządzeń przenośnych. Obecnie kluczowym rozwiązaniem producenta w tej gałęzi branży są dwurdzeniowe procesory z serii Tegra 2, które właśnie trafiły do pierwszych smartfonów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: