Nvidia GTX 1080 i GTX 1070: jest problem z goglami HTC Vive

Karty Nvidia GTX 1080 i GTX 1070 nie rozpoznają gogli HTC Vive jeżeli podłączymy je za pomocą złącza DisplayPort.

Nvidia GTX 1080 i GTX 1070 to demony wydajności zapewniające graczom niesamowite doznania. Ci z nich, którzy zakupili je dodatkowo z myślą o zagłębieniu się w wirtualnym świecie dzięki goglom VR mogą jednak napotkać przykrą niespodziankę: obie karty nie pozwalają na współpracę ze świetnymi goglami HTC Vive przy komunikacji za pomocą złącza DisplayPort.

To dosyć zaskakujące ponieważ podobnego problemu z rozpoznawaniem wspomnianych gogli nie ma karta GTX 980 Ti. Niektórzy być może zapytają o co tyle krzyku skoro można podłączyć je za pomocą złącza HDMI i po problemie (faktycznie przy korzystaniu z tego złącza gogle działają w porządku)? Otóż nie zawsze można zrobić tego wprost ponieważ złącze HDMI może być wykorzystywane przez inne urządzenie. Ponadto karta za kilka tysięcy złotych powinna działać bez zarzutu i nie powinienem być zmuszany do kupowania dodatkowej przejściówki, natomiast to, że Nvidia wie o sprawie już od miesiąca (wtedy pojawiły się pierwsze skargi użytkowników na forum Nvidii i Reddicie) i do tej pory nie rozwiązała opisanego problemu nie świadczy o niej dobrze.

Zobacz również:

  • Najtańsze karty graficzne - skorzystaj z wyjątkowych okazji! [24-03-2023]

Dla porównania przypomnę tutaj historię z ostatnich dni dotyczącą karty AMD Radeon RX 480, która, jak się okazało po premierze, pobierała zbyt dużo mocy ze złącza PCIe. Na doniesienia na ten temat "czerwoni" zareagowali bardzo szybko zapowiadając rozwiązanie problemu przez przygotowanie odpowiednich sterowników (powinny one być udostępnione 7 lipca).