Nvidia GeForce GTX 1080/GTX 1070 vs. AMD Radeon RX 480: wybieramy najlepszą kartę 2016 roku

Obydwie nowe karty Nvidii - GTX 1080 i GTX 1070 - mogą się pochwalić imponującą specyfikacją.

Specyfikacja karty Nvidia GTX 1080:

- Procesory CUDA: 2560

- Zegar rdzenia: 1607 MHz

- Zegar w trybie Boost: 1733 MHz

- Szybkość pamięci: 10 Gb/s

- VRAM: 8 GB GDDR5X

- TFLOP: 9

- szyna pamięci: 256-bit

- Przepustowość pamięci: 320 GB/s

- TDP: 180 W

- liczba tranzystorów: 7,2 miliarda

- Proces produkcyjny: FinFET 16 nm

Specyfikacja karty Nvidia GTX 1070:

- Procesory CUDA: 1920

- Zegar rdzenia: 1506 MHz

- Zegar w trybie Boost: 1683 MHz

- Szybkość pamięci: 8 Gb/s

- VRAM: 8 GB GDDR5

- TFLOP: 6,5

- szyna pamięci: 256-bit

- Przepustowość pamięci: 256 GB/s

- TDP: 150 W

- liczba tranzystorów: 7,2 miliarda

- Proces produkcyjny: FinFET 16 nm

Karty Nvidii korzystają z architektury Pascal, która została stworzona z "myślą o spełnianiu wymagań urządzeń wyświetlających kolejnej generacji, w tym również wyświetlaczy VR, ekranów o ultrawysokiej rozdzielczości oraz konfiguracji wielomonitorowych". Na papierze karcie AMD RX 480, delikatnie mówiąc, trudno z nimi konkurować, co szczególnie dotyczy się modelu Nvidia GTX 1080. Biorąc jednak pod uwagę, że karta AMD jest o połowę tańsza od słabszego modelu Nvidii - GTX 1070 - można być pod wrażeniem tego, co udało się osiągnąć projektującym ją inżynierom.

Zobacz również:

  • Nvidia RTX 4070 – wszystko, co wiemy, cena, gdzie kupić [18.08.2023]

Jeżeli zwracasz przede wszystkim uwagę na specyfikację i wydajność para GTX 1080 i GTX 1070 zapewnia pod tym względem znacznie więcej, lecz wiąże się to z ponad dwukrotnie wyższą w porównaniu do sprzętu AMD ceną. Mówiąc o podwójnej cenie warto tutaj przypomnieć o przygotowanym przez AMD benchmarku DX12, który wykazał, że tandem kart RX 480 pracujący w trybie CrossFire zapewnia większa wydajność od pojedynczej karty GTX 1080.

Nvidia GeForce GTX 1080 & 1070 vs AMD Radeon RX 480: kluczowe funkcje

Oba obozy - niebieski i czerwony - mają swoje wady i zalety. Co nowe architektury mogą przynieść użytkownikowi końcowemu?

Sterowniki i wsparcie oprogramowania

Jeżeli chodzi o wsparcie w zakresie sterowników firma AMD od dawna podpadała użytkownikom swoich kart. Co prawda stara się dostarczać nowe stylowe oprogramowanie, lecz kluczowe elementy, czyli wspomniane sterowniki oraz kompatybilność z grami, wciąż stwarzają problemy. Oczywiście Nvidia również ma swoje problemy, szczególnie z dostarczanym oprogramowaniem takim jak chociażby ShadowPlay (pozwala użytkownikom na nagrywanie filmów z gier na bieżąco), lecz jest ich jakby mniej.

Ciekawe funkcje

W nowych kartach bazujących na architekturze Pascal zieloni uruchomili Nvidia Ansel, interesujące narzędzie pozwalające na robienie zdjęć w grze. Co istotne mogą one być wykonywane z wielu różnych punktów, nawet takich, których nigdy nie zobaczyłeś na ekranie komputera.

W przypadku karty AMD Polaris nie masz podobnych możliwości, lecz za to otrzymujesz do dyspozycji AMD FreeSync. Jest to rozwiązanie stanowiące odpowiedź na technologię Nvidia G-Sync, która w parze z odpowiednim monitorem gamingowym zapewniać ma wyeliminowanie problemu rozchodzenia się obrazu oraz zminimalizowanie efektów opóźnienia i zacinania się wyświetlanych treści. W przypadku technologii AMD kluczowy jest tutaj człon "Free", który oznacza, że korzystanie z FreeSync oferuje podobne korzyści bez potrzeby wydawania dodatkowych (dodajmy niemałych) kwot na zakup odpowiedniego monitora.

Obie architektury wspierają strumieniowanie gier i VR oraz szeroką gamę możliwości wyświetlania danych wyjściowych (m.in. DisplayPort 1.3, HDMI 2.0a/b). Porównując liczbę dostępnych funkcji karty Nvidii wypadaja lepiej. Biorąc jednak pod uwagę wspomnianą "budżetową" funkcję FreeSync trudno wyłonić tutaj jednoznacznego zwycięzcę. Osoba zamierzająca kupić kartę powinna więc dokładnie przyjrzeć się oferowanym funkcjom i zdecydować, który ich zestaw jest dla niej bardziej atrakcyjny. Jeżeli możliwości fotograficzne wysuwają się tutaj na pierwszy plan, wybierz produkt Nvidii. Jeżeli jednak zamierzasz w przyszłości wymienić monitor na nowy model, lecz nie chcesz przy tym wydawać dużo pieniędzy, lepszym rozwiązaniem będzie sprzęt AMD.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: