Nvidia GeForce GTX 1080/GTX 1070 vs. AMD Radeon RX 480: wybieramy najlepszą kartę 2016 roku

Nvidia GeForce GTX 1080 & 1070 vs AMD Radeon RX 480: pobór mocy, wydajność, odprowadzanie ciepła i hałas

W przeszłości pobór mocy i efektywność energetyczna były elementami, z którymi firma AMD miała problem. Jej karty były więc bardziej kosztowne w użytkowaniu mając niekiedy znaczący udział w rachunkach za prąd (dla porównania współczynnik TDP dla Radeona R9 390 wynosi 275 W, natomiast dla GeForce'a GTX 970 jest o wiele niższy: 225 W). Ponadto odprowadzający ciepło wentylator był na tyle głośny, że naprawdę potrafił mocno przeszkadzać podczas grania (karty AMD znacznie bardziej się grzały). Na szczęście inni producenci sprzętu tacy jak MSI projektowali dobrze radzące sobie z odprowadzaniem tak dużej dawki generowanego przez GPU ciepła i znacznie ciszej pracujące coolery.

Zobacz również:

  • Nvidia RTX 4070 – wszystko, co wiemy, cena, gdzie kupić [18.08.2023]

Wraz z architekturą Polaris firma AMD poradziła sobie z tym problemem. Korzystająca z niej karta pobiera bowiem znacznie mniej energii od poprzedniej generacji Hawaii GPU (linia R9 3xx). Oczywiście zanim Radeon RX 480 nie trafi do naszego laboratorium testującego trudno wyłonić tutaj zwycięzcę. Warto jednocześnie jednak dodać, że karty GTX 1070 i GTX 1080 doczekały się pozytywnych ocen jeżeli chodzi o kulturę pracy.

Podsumowanie

Karty Nvidia GTX 1080 i GTX 1070 zapewniają większą wydajność, więc jeżeli nie musisz liczyć się z kosztami są dla ciebie odpowiednim wyborem. Karta AMD Radeon RX 480 jest za to nieporównywalnie tańsza zapewniając świetny stosunek wydajności do ceny, co czyni z niej znacznie bardziej interesującą propozycję dla większości graczy. Na koniec jeszcze tylko jedna rada: jeżeli jesteś w stanie się wstrzymać przez kilka miesięcy z zakupem możesz być pewny, że ceny kart zauważalnie spadną.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: